Pytanie: Podmiot przekazał bezpłatnie na spotkaniu książki w celach promocyjnych – promocja walki z uzależnieniami. Jaki dokument jest potrzebny do zaksięgowania VAT i w księgach rachunkowych? VAT należny naliczamy od ceny sprzedaży netto takiego produktu? Na jakie konta zaksięgować taką operację?
Sprawdzisz, jak prawidłowo udokumentować nieodpłatne przekazanie książek – dowiesz się, że konieczne jest wystawienie dokumentu wewnętrznego z podaniem ilości, wartości i VAT.
Poznaj zasady opodatkowania VAT w przypadku darowizn – VAT liczony jest od kosztu wytworzenia lub ceny nabycia, jeśli przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Dowiesz się, kiedy książka może być uznana za prezent małej wartości i w jakich przypadkach darowizna nie podlega VAT.
Sprawdzisz, jak zaksięgować operację przekazania książek – poznasz konkretne konta księgowe, na które należy ująć koszty i VAT.
Zobacz także
Pytanie: Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownikiem zatrudnionym na 1/2 etatu. Musimy mu wypłacić ekwiwalent za urlop za 47 dni. 2333,00: 10,38 współczynnik za 1/2 etatu = 224,76 x 47 dni 10.563,72 zł. Czy ta wersja jest prawidłowa? Jak właściwie obliczyć przysługujący mu ekwiwalent za urlop?
Sprawdzisz, jak prawidłowo obliczyć ekwiwalent za urlop przy niepełnym etacie, krok po kroku i z zastosowaniem aktualnych współczynników.
Poznaj trzyetapową metodę wyliczania ekwiwalentu, obejmującą obliczenia dzienne i godzinowe.
Dowiesz się, że przy urlopie każdemu dniowi odpowiada 8 godzin pracy, niezależnie od wymiaru etatu.
Sprawdzisz, jak stosować współczynnik urlopowy dla 1/2 etatu, obowiązujący w danym roku kalendarzowym.
Pytanie: W organizacji mamy opracowany regulamin pracy zdalnej. Czy możemy do niego dodać zapis o elastycznym czasie pracy? Czy raczej powinien on być zawarty np. w regulaminie pracy?
Sprawdzisz, gdzie prawidłowo wprowadzić elastyczny czas pracy
Poznaj różnicę między regulaminem pracy a regulaminem pracy zdalnej
Dowiesz się, że elastyczny czas pracy to system czasu pracy
Sprawdzisz, jak technicznie doprecyzować elastyczność w pracy zdalnej określonych godzinach.
Co ze świadczeniami z ZUS po ustaniu zatrudnienia w spółdzielni
Czy można odliczyć od podatku wygraną licytację na cele charytatywne?
Jak zaksięgować odchylenia od cen ewidencyjnych towarów w spółdzielni
Pytanie: Czy wydatki takie jak opłaty notarialne na zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego stanowią koszt inwestycji?
Sprawdzisz, czy opłaty notarialne i inne koszty związane z kredytem inwestycyjnym mogą zwiększyć wartość środka trwałego
Poznaj, co wchodzi w skład ceny nabycia środka trwałego
Dowiesz się, że koszty muszą mieć bezpośredni związek z daną inwestycją, a nie z działalnością ogólną firmy.
Sprawdzisz, że katalog kosztów inwestycyjnych jest otwarty, co oznacza, że również inne niewymienione wprost wydatki mogą podwyższyć wartość początkową środka trwałego.
Pytanie: Pracownica przedstawiła w naszej spółdzielni świadectwo pracy z poprzedniego zatrudnienia w okresie za od 27 października 1991 do 31 grudnia 1991 r. Stosunek pracy został rozwiązany (wygasł) po czasie, na jaki został zawarty. Ponadto zakład pracy uległ likwidacji. Pracownica przedstawiła zaświadczenie wydane przez ZUS, że od 1 stycznia 1992 r. do 17 maja 1992 r. przebywała na zasiłku chorobowym, od 18 maja1992 r. do 6 września 1992 r. na zasiłku macierzyńskim, a od 7 września 1992 r. do 31 lipca 1994 r. na zasiłku wychowawczym. Pracownica wystąpiła o zaliczenie okresu zasiłkowego, tj. 1 stycznia1992 r. do 31 lipca 1994 r. do stażu pracy. Naszym zdaniem okres ten nie powinien być zaliczony do stażu, ponieważ pracownica nie była już zatrudniona w żadnym zakładzie, a przebywała tylko na zasiłkach pobieranych z ZUS według innych przepisów. Czy mamy rację?
Sprawdzisz, kiedy okres pobierania zasiłków z ZUS może być zaliczony do stażu pracy, a kiedy nie
Poznaj warunek zaliczenia zasiłków chorobowych i macierzyńskich do stażu
Dowiesz się, że zakończenie umowy z upływem czasu jej trwania nie uprawnia do doliczenia okresu zasiłków do stażu pracy.
Sprawdzisz, że świadczenia ZUS po ustaniu zatrudnienia podlegają odrębnym przepisom, a nie automatycznie wliczają się do uprawnień pracowniczych.
Pytanie: Towary handlowe w ewidencji księgowej spółdzielni wykazane są w cenach ewidencyjnych. Odchylenia od cen ewidencyjnych z tytułu marży wykazują saldo Ma, natomiast odchylenia z tytułu wykazują saldo Wn. W jakiej wysokości procentowej wartości towarów powinny być te odchylenia z tytułu i jak należy to skorygować?
Sprawdzisz, jak prawidłowo rozliczać odchylenia od cen ewidencyjnych towarów, aby doprowadzić wartość zapasów i rozchodów do rzeczywistej ceny zakupu.
Poznaj dwa sposoby rozliczania odchyleń z tytułu marży – na bieżąco przy rozchodzie lub okresowo za pomocą wskaźnika odchyleń przeciętnych (Wop).
Dowiesz się, jak obliczyć wskaźnik Wop oraz przypisać odchylenia do sprzedaży i zapasów, korzystając ze wzorów przedstawionych krok po kroku.
Pytanie: Czy wygraną licytację złotej karty na finale WOŚP i wykonanie przelewu na WOŚP można odliczyć od podatku za rok 2025 jako darowiznę? Czy to, że była to licytacja, a nie sama wpłata, powoduje brak możliwości odliczenia?
Sprawdzisz, czy można odliczyć od podatku kwotę zapłaconą za wygraną w licytacji WOŚP
Poznaj różnicę między darowizną a licytacją
Dowiesz się, że korzyść majątkowa (np. złota karta) wyklucza możliwość odliczenia podatkowego jako darowizny na cele OPP.
Sprawdzisz, jakie warunki formalne musi spełniać darowizna, aby można ją było odliczyć od podatku
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.