Czy można odliczyć od podatku wygraną licytację na cele charytatywne?

Patrycja Mikuła

Autor: Patrycja Mikuła

Dodano: 5 maja 2025
webinar_RP(208)

Pytanie: Czy wygraną licytację złotej karty na finale WOŚP i wykonanie przelewu na WOŚP można odliczyć od podatku za rok 2025 jako darowiznę? Czy to, że była to licytacja, a nie sama wpłata, powoduje brak możliwości odliczenia?

Korzyści 
  • Sprawdzisz, czy można odliczyć od podatku kwotę zapłaconą za wygraną w licytacji WOŚP

  • Poznaj różnicę między darowizną a licytacją

  • Dowiesz się, że korzyść majątkowa (np. złota karta) wyklucza możliwość odliczenia podatkowego jako darowizny na cele OPP.

  • Sprawdzisz, jakie warunki formalne musi spełniać darowizna, aby można ją było odliczyć od podatku

Odpowiedź: Wygrana licytacja na WOŚP nie stanowi darowizny na cele OPP, co w konsekwencji uniemożliwia odliczenie przekazanej kwoty od podatku dochodowego.

Licytacja złotej karty na finale WOŚP stanowi odpłatne nabycie. Dokonujecie Państwo zakupu określonego produktu po ustalonej cenie. Nie sposób danej czynności zakwalifikować jako darowizna, bowiem zgodnie z art. 888 kc przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W Państwa sytuacji „korzyścią” jest złota karta.

Odliczenie darowizn na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego jest możliwe, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (art. 18 ust. 1c ustawy o CIT).

W przypadku licytacji żaden z tych warunków nie jest spełniony. Z tego też względu nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia od podatku dochodowego poniesionego wydatku (nie jest on darowizną na cele OPP).

Podstawa prawna: 

art. 18 ust. 1c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. 2025 r. poz. 278).

Patrycja Mikuła

Autor: Patrycja Mikuła

doradca podatkowy, specjalizujący się w podatku dochodowym, w tym w zakresie podatku u źródła, autorka licznych publikacji prasowych. Od niemal 15 lat zajmuje się doradztwem w zakresie kompleksowej pomocy przedsiębiorcom. Prowadzi szkolenia na temat prawa bilansowego i podatkowego. Doświadczenie zawodowe zdobyła jako pracownik międzynarodowych spółek doradztwa podatkowego. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w dziale księgowości w spółkach z kapitałem zagranicznym na stanowisku głównej księgowej. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Nr 286 maj 2025 r.

Nr 286 maj 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej