Jak uregulować elastyczny czas pracy w organizacji

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 12 maja 2025
webinar_RP(202)

Pytanie: W organizacji mamy opracowany regulamin pracy zdalnej. Czy możemy do niego dodać zapis o elastycznym czasie pracy? Czy raczej powinien on być zawarty np. w regulaminie pracy?

Korzyści 
  • Sprawdzisz, gdzie prawidłowo wprowadzić elastyczny czas pracy

  • Poznaj różnicę między regulaminem pracy a regulaminem pracy zdalnej

  • Dowiesz się, że elastyczny czas pracy to system czasu pracy

  • Sprawdzisz, jak technicznie doprecyzować elastyczność w pracy zdalnej określonych godzinach.

Odpowiedź: Elastyczny czas pracy, jeśli dotyczy zarówno pracy zdalnej, jak i stacjonarnej, powinien zostać wprowadzony do regulaminu pracy.

Zasady dotyczące czasu pracy powinny, co do zasady, znaleźć się w regulaminie pracy, ponieważ to regulamin pracy określa m.in.:

  • systemy i rozkłady czasu pracy,
  • porę rozpoczynania i kończenia pracy.

Regulamin pracy zdalnej może odnosić się do czasu pracy, ale raczej w sposób pomocniczy lub techniczny – np. „w czasie ustalonym zgodnie z regulaminem pracy”. Jeśli regulamin pracy nie przewiduje elastycznego czasu pracy, nie powinno się go jednostronnie wprowadzać w regulaminie pracy zdalnej.

Elastyczny czas pracy to system czasu pracy – jego wprowadzenie musi być dokonane zgodnie z przepisami (najlepiej w regulaminie pracy lub porozumieniu z pracownikiem). Można natomiast w regulaminie pracy zdalnej uszczegółowić techniczne aspekty elastyczności – np. „możliwość rozliczania zadań w przedziale czasowym” – pod warunkiem że ogólne zasady wynikają z regulaminu pracy.

Podstawa prawna: 

Art. 104¹ § 1 pkt 4 i 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2025 r. poz. 277 ze zm.).

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.

Nr 286 maj 2025 r.

Nr 286 maj 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej