Co ze świadczeniami z ZUS po ustaniu zatrudnienia w spółdzielni

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 5 maja 2025
webinar_RP(207)

Pytanie: Pracownica przedstawiła w naszej spółdzielni świadectwo pracy z poprzedniego zatrudnienia w okresie za od 27 października 1991 do 31 grudnia 1991 r. Stosunek pracy został rozwiązany (wygasł) po czasie, na jaki został zawarty. Ponadto zakład pracy uległ likwidacji. Pracownica przedstawiła zaświadczenie wydane przez ZUS, że od 1 stycznia 1992 r. do 17 maja 1992 r. przebywała na zasiłku chorobowym, od 18 maja1992 r. do 6 września 1992 r. na zasiłku macierzyńskim, a od 7 września 1992 r. do 31 lipca 1994 r. na zasiłku wychowawczym. Pracownica wystąpiła o zaliczenie okresu zasiłkowego, tj. 1 stycznia1992 r. do 31 lipca 1994 r. do stażu pracy. Naszym zdaniem okres ten nie powinien być zaliczony do stażu, ponieważ pracownica nie była już zatrudniona w żadnym zakładzie, a przebywała tylko na zasiłkach pobieranych z ZUS według innych przepisów. Czy mamy rację?

Korzyści 
  • Sprawdzisz, kiedy okres pobierania zasiłków z ZUS może być zaliczony do stażu pracy, a kiedy nie

  • Poznaj warunek zaliczenia zasiłków chorobowych i macierzyńskich do stażu

  • Dowiesz się, że zakończenie umowy z upływem czasu jej trwania nie uprawnia do doliczenia okresu zasiłków do stażu pracy.

  • Sprawdzisz, że świadczenia ZUS po ustaniu zatrudnienia podlegają odrębnym przepisom, a nie automatycznie wliczają się do uprawnień pracowniczych.

Odpowiedź: Okresów pobierania przez pracownicę świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa po ustaniu zatrudnienia (po 31 grudnia 1991 r.) nie wlicza się do jej stażu pracy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem:

w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także

od dnia złożenia przez pracownicę lub pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu

– może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Pracodawca jest obowiązany uzgodnić termin rozwiązania umowy o pracę z zakładową organizacją związkową reprezentującą tę pracownicę lub tego pracownika.

Jeśli pracodawca nie może zapewnić w tym okresie pracownicy lub pracownikowi innego zatrudnienia, przysługują im świadczenia określone w odrębnych przepisach. Chodzi o ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2780 ze zm.). Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W stanie faktycznym, o którym mowa w pytaniu, nie mamy do czynienia z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę z powodu likwidacji zakładu pracy, lecz z rozwiązaniem tej umowy z upływem czasu, na który ją zawarto. A zatem w tym przypadku nie mamy do czynienia z okolicznościami uzasadniającymi zaliczenie do stażu pracy świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa otrzymywanych przez pracownicę po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna: 

Art. 177 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2025 r. poz. 277 ze zm.).

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Nr 288 / Lipiec 2025 r.

Nr 288 / Lipiec 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej