W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę, z tym że praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym. Sprawdź, jak w takim przypadku wyliczyć potrącenie.
W związku ze spadkiem wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim kwartale 2024 r. zmniejszy się wysokość wynagrodzenie dla pracowników młodocianych.
Pytanie: Do końca roku 2024 pracownikowi pozostało 14 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak wypowiedział umowę o pracę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia kończącego się 31 sierpnia 2024 r. Czy pracodawca może żądać od niego wykorzystania całego urlopu, czyli tych 14 dni zamiast 4 dni, które pozostały mu do końca okresu wypowiedzenia? Czy jest jakiś przepis, który pozwala pracodawcy narzucić wykorzystanie urlopu wypoczynkowego do przodu w momencie, kiedy pracownik nie przepracuje u tego pracodawcy do końca roku i nie nabędzie prawa do urlopu? Czy po wykorzystaniu całego urlopu u nowego pracodawcy pracownik nabyłby prawo do kolejnego urlopu jeszcze w 2024 roku, pomimo iż wykorzystałby przysługujący mu cały urlop za 2024 rok u poprzedniego pracodawcy?
Idea zdalnego wolontariatu została odkryta na nowo w czasie niedawnej pandemii i lockdownów. Jak dotąd ta forma wolontariatu (online lub hybrydowa) nie doczekała się osobnej regulacji w polskim prawie. W artykule przybliżamy, co oznacza to dla organizacji, która chce wejść w takiego rodzaju współpracę i jakich obowiązków powinna dopilnować.
Poznasz zasady zatrudniania wolontariuszy, którzy swoje zadania będą wykonywać zdalnie
Zobacz także
Do jakiego wieku dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Z jaką najdalszą datą można honorować informację z KRK?
Czy członkowie (władz) stowarzyszenia/fundacji muszą podlegać weryfikacji tylko z powodu pełnionej funkcji?
Potrąceń z wynagrodzeń za pracę dokonuje się na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Sprawdź, jakimi zasadami należy kierować się w tym zakresie w roku 2024 oraz jakich limitów przestrzegać.
Pytanie:Pracownica przyniosła pismo z informacją, iż został jej przydzielony termin i miejsce rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym w szpitalu uzdrowiskowym. Jaki rodzaj nieobecności powinniśmy jej zaznaczyć, urlop wypoczynkowy, nieobecność usprawiedliwiona niepłatna, czy też pracownica ma możliwość otrzymania zwolnienia na czas rehabilitacji i pobytu w sanatorium?
Pytanie:Jednostka podpisała z nowym pracownikiem umowę o pracę na zastępstwo w związku z urodzeniem dziecka i przejściem na urlop macierzyński pracownicy. Warunki umowy i zakres obowiązków są tożsame z poprzednią umową na tym stanowisku. Umowa o pracę na zastępstwo wygasa z dniem powrotu pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim do pracy. Moje pytanie dotyczy rodzaju wykonywanej pracy (stanowiska). Czy mogę porozumieniem zmieniającym zmienić rodzaj wykonywanej pracy i zakres obowiązków z pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę na zastępstwo? Pozostałe warunki umowy pozostaną bez zmian.
Pytanie: Pracodawca wypłaca ryczałt z tyt. hybrydowej pracy zdalnej. Pracownik 10 dni w miesiącu deklaruje pracę zdalną, na co zgodę wyraża pracodawca. Czy jeżeli w danym miesiącu w związku z urlopem pracownik nie przepracował 10 dni zdalnie, ryczałt należy obliczyć jako liczbę godzin faktycznej pracy zdalnej? Czy w przypadku innej nieobecności, np. chorobowej, również należy liczyć ryczałt wg ustalonej stawki godzinowej razy faktyczna liczba godzin pracy zdalnej?
Pytanie: Pracownik złamał w pracy palec i otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca za okres zwolnienia lekarskiego wypłaca wynagrodzenie chorobowe na ogólnych zasadach, czy od razu wnioskuje do ZUS o zasiłek chorobowy? Czy należy mu się odszkodowanie z ZUS-u, czy od pracodawcy, lub brak odszkodowania?
Pytanie: Osoba zatrudniona od 22 maja 2023 do 31 marca 2024 r. na czas określony 9 czerwca 2023 r. przekłada zwolnienie lekarskie, które kontynuuje do dnia dzisiejszego. Okres wyczekiwania to okres od 9 czerwca 2023 r. do 20 czerwca 2023 r. (czyli okres bez wynagrodzenia). Po tym okresie naliczamy kolejno wynagrodzenie chorobowe (14 dni) – ze względu na wiek, a następnie zasiłek chorobowy. Jak dokonać zwolnienia pracownika po przekroczeniu 3 miesięcy zwolnienia lekarskiego?
Czasem pracodawca otrzymuje pismo z wojskowego centrum rekrutacji o powołaniu do terytorialnej służby wojskowej pracownika w celu odbycia kilkudniowego szkolenia. Sprawdź, jak rozliczyć się z pracownikiem w takiej sytuacji.
Pytanie: Pracownicy pracują od poniedziałku do czwartku w godzinach od 7:15 do 16:30, piątek 7:15 do 14:15 w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Czas do przepracowania 664 godziny, czas przepracowany 664 godziny i 45 min. Czy prawidłowo będzie, jeżeli każdemu pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego zostanie skrócony czas pracy o 45 min.?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.