Odpowiedź: Przedmiotową fakturę korygującą powinien Pan uwzględnić w ramach pliku JPK_VAT za maj 2024 r., który zostanie wysłany w czerwcu (nie ma bowiem w przedstawionej sytuacji miejsca ostatni ze wskazanych przypadków, gdyż plik JPK_VAT za kwiecień 2024 r. został już – jak wynika z treści pytania – przesłany). Jest tak mimo że oznaczać to będzie wykazanie w tym pliku JPK_VAT wartości ujemnych (nie jest to okoliczność istotna z punktu widzenia omawianej kwestii).
Jak dokonać rozliczenia obniżającej faktury korygującej?
Pytanie: Mam pytanie dotyczące momentu uwzględnienia w JPK_V7M faktury korygującej dotyczącej zakupu. 7 maja 2024 r. otrzymałem od firmy telekomunikacyjnej fakturę korektę zmniejszającą VAT naliczony, czyli jest to korekta in minus. Faktura korygująca dotyczyła faktury za kwiecień za usługę dostępu do Internetu (abonament). Faktura ta została uwzględniona w pliku JPK_V7M za kwiecień, a plik ten został wysłany do US przed otrzymaniem faktury korygującej (tj. 2 maja). Czy fakturę korygującą mogę rozliczyć na bieżąco, tj. uwzględnić ją w pliku JPK_V7M za maj, który będzie wysłany w czerwcu, czy jednak powinno się skorygować JPK za kwiecień? Dostawca jako przyczynę korekty podał: „błędnie wyliczona wartość usług”. Dodam, że w związku z wypowiedzeniem umowy nie otrzymam już żadnej faktury od tego dostawcy. Ponadto prawdopodobnie w maju w ogóle nie będziemy dokonywać zakupów, a co za tym idzie, rozliczenie ww. faktury korygującej w maju, oznaczać będzie, że w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK-V7M za maj po stronie podatku naliczonego będzie wykazana wartość ujemna.
Zobaczysz jak rozliczyć fakturę korygującą
Z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że:
w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,
w przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione
jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Z przepisów nie wynika przy tym, aby konieczność uzgodnienia przez strony warunków obniżenia podstawy opodatkowania wyłączał fakt, że wartość usług została przez sprzedawcę błędnie wyliczona.
Uważam zatem, że w przedstawionej sytuacji dla powstania po Pana stronie obowiązku zmniejszenia kwoty podatku naliczonego konieczne jest zaakceptowanie przez Pana treści otrzymanej faktury korygującej. W konsekwencji według mnie przedmiotowa faktura korygująca powinna zostać przez Pana rozliczona w maju 2024 r. będącym miesiącem jej otrzymania (zakładając, że akceptuje Pan obniżkę cen wynikającą z tych faktur korygujących).
Zobacz także
art. 86 ust. 19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 361).