Odpowiedź: Skoro dziecko urodziło się 6 lutego 2010 r., to 14 lat ukończyło 6 lutego 2024 r. i od tego dnia jest uznawane jako inny członek rodziny.
Do jakiego wieku dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Pytanie: Od kiedy dziecko urodzone 6 lutego 2010 r. traktowane jest jako inny członek rodziny, na który przysługuje 14 dni zasiłku opiekuńczego? Czy od 6 lutego 2024 r., czy od 6 lutego 2025 r.?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1)dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadkach wymienionych w art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. a-c);
2)chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
3)chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – do ukończenia 18 lat;
4)innym chorym członkiem rodziny.
Za członków rodziny, o których mowa w pkt 4, uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
60 dni w roku kalendarzowym |
jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi zdrowymi lub chorymi w wieku do ukończenia 14 lat (pkt 1 i 2) |
30 dni w roku kalendarzowym |
jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi niepełnosprawnymi |
14 dni w roku kalendarzowym |
jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, w tym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat |
Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku gdy opieka jest sprawowana wyłącznie nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz innymi członkami rodziny, zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.
Powyższe limity opieki w roku kalendarzowym stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Zobacz także
art. 32, art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2780).