27 luty jest międzynarodowym dniem organizacji pozarządowych. Dziś w związku z tym świętem chcemy podziękować wszystkim organizacjom pozarządowym za ich ciężką pracę, zaangażowanie i chęci zmieniania świata na lepszy.
Redakcja portalNGO.pl
Organizacje pozarządowe mają możliwość uzyskać status organizacji pożytku publicznego (OPP), co daje szereg przywilejów związanych z ulgami podatkowymi i innymi zwolnieniami z opłat, a także możliwość uzyskania środków z 1,5% podatku dochodowego. Poznaj warunki jakie przy tym muszą spełnić oraz możliwe sposoby finansowania OPP.
Dowiesz się:
Zobacz także
Przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, pani Agnieszka Buczyńska, ogłosiła nabór na 5 członków Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
NGO z zasady prowadzą działalność powszechnie użyteczną i prospołeczną. Stąd ustawodawca w celu zachęcenia do wspierania takiej aktywności przewidział preferencje podatkowe dla NGO, które mają odciążyć koszty prowadzenia działalności wspieranej przez państwo. Jednak skorzystanie z tej preferencji wymaga spełnienia określonych wymogów, które zostały opisane w tym artykule.
Większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro. Za 2023 rok niektóre z nich nie mają już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej. Jeśli chcesz wiedzieć jak na podstawie obowiązujących przepisów sporządzić sprawozdanie fundacji lub stowarzyszenia ten e-book jest dla Ciebie.
Umowa sponsoringu nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym, w związku z czym jest tzw. umową nienazwaną. Jej zasadniczą cechą charakterystyczną jest przede wszystkim świadczenie, które powinno zobowiązywać obie strony umowy. Mamy więc do czynienia z ekwiwalentnością świadczeń obu stron. Poznaj więcej zasad cechujących to źródło finansowania NGO.
Pytanie: Czy sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej może być podpisanepodpisem osobistym?
Rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 3 lipca 2023 r. wprowadziło nowe kody tytułów ubezpieczenia oraz modyfikacje w opisach niektórych z nich.
Wolontariuszem jest osoba fizyczna, która bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz określonych podmiotów, w tym organizacji pozarządowych. Zakres jego praw i obowiązków powinien być zawarty w porozumieniu wolontariackim.
Organizacje pozarządowe często do swej działalności wykorzystują użyczone nieruchomości. Wiele z nich, zwłaszcza na początku funkcjonowania, ma ograniczone fundusze, szczególnie na wydatki wewnętrzne, takie jak siedziba organizacji. Warto zatem pamiętać o podatkowych skutkach takiego użyczenia.
Na stronie NIW zostały opublikowane informacje dotyczące Rządowych Programów Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w edycji 2024, z których mogą skorzystać organizacje pozarządowe oraz instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego.
Pytanie: Prowadzimy działalność odpłatną, nie prowadzimy działalności gospodarczej, ale nasz dochód z odpłatności uczestników biorących udział w działaniach wkrótce przekroczy kwotę 200 tys. zł. Czy stowarzyszenie wówczas wchodzi w VAT? Odpłatności pochodzą z działań realizowanych zadań publicznych, na które pozyskaliśmy środki dotacji z organów samorządowych i grantu ze Stowarzyszenia POLCENTRUM. Są to działania po części odpłatne, które się bilansują finansowo, nie przynoszą żadnego dochodu dla stowarzyszenia. Czy odpłatność działań w ramach realizacji zadań publicznych wlicza się do dochodu? Czy i kiedy stowarzyszenie wchodzi w VAT?
Pytanie: Koło łowieckie będzie obchodziło jubileusz. Zwróciło się z zapytaniem, czy z tej okazji może zorganizować imprezę jubileuszową dla członków koła i ich małżonek oraz sfinansować ją środkami wypracowanymi przez koło w latach poprzednich. Koło chciałoby zakupić z tej okazji jeszcze jakieś upominki, nagrody dla członków koła: bluzy, medale, gadżety. Czy tego rodzaju wydatki koło może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy będzie musiało je opodatkować podatkiem CIT? Czy koło łowieckie może ponosić koszty wyżywienia członków koła w trakcie polowań (np. zakupić catering)?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.