Sprzedaż prac wykonywanych przez podopiecznych wielu organizacji pozarządowych, w tym różnego rodzaju stowarzyszeń i fundacji, to tradycyjne źródło finansowania ich działalności. Efektywność tego rodzaju działań w dużej mierze zależy od hojności nabywców tych prac. Jednostki korzystające z takiego finansowania powinny pamiętać o ich prawidłowym rozliczeniu, także pod kątem regulacji podatkowych.
Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie miało swoje konsekwencje również w aspekcie podatkowym i bilansowym. Zniknie bowiem szereg ułatwień, które z powodu COVID-19 funkcjonowały. Warto sprawdzić, w jakim terminie przepisy specjalne wprowadzone ze względu na stan zagrożenia epidemicznego stosowane przez NGO przestaną obowiązywać.
Największym dla jednostek NGO wsparciem finansowym w zakresie zwolnień podatkowych są te dotyczące podatku dochodowego. Organizacje pozarządowe, jako podatnicy prowadzący działalność statutową, co do zasady, podlegają zwolnieniu przedmiotowemu od tego podatku, oczywiście po spełnieniu wymaganych przepisami warunków. Przy czym zwolnienia przewidziano także w innych podatkach.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje obowiązek tworzenia funduszu, który ma za zadanie dofinansowywać działalność sportową prowadzoną przez stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe. Jest to Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów.
Od 12 maja br. obowiązuje większość przepisów tzw. drugiej ustawy de regulacyjnej, która m.in. precyzuje zasady udziału organizacji pozarządowych w postępowaniu cywilnym w ramach przysługującej im zdolności postulacyjnej w takim postępowaniu. Zmiany dotyczą reprezentowania przedsiębiorców.
Ustawa z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (dalej: ustawa o zbiórkach publicznych) określa przedsięwzięcia określone w niej jako zbiórki publiczne, które spełniając określone warunki, podlegają zgłoszeniu. Trzeba pamiętać, że to dość istotne źródło finansowania organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
Od 1 lutego br. można składać wnioski o dofinansowanie z programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 – Edycja 2023. Organizacje pozarządowe oraz instytucje prowadzące działalność pożytku publicznego mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań publicznych kwotą od 25 tys. do 250 tysięcy zł.
W trakcie realizacji projektu trzeba zadbać, aby środki wydawać zasadnie i efektywnie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Każdy wydatek powinien być udokumentowany w sposób, jaki wymaga instytucja udzielająca dofinansowania. Nie można rozliczyć wydatków, których nie ma w kosztorysie dołączonym do wniosku o dotację.
W Polsce już od 2023 r. będzie można zakładać fundacje rodzinne. Pozwoli to m.in. ochronić majątek i zatrzymać go w jednych rękach.
Zdecydowana większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro, jeśli organy zatwierdzające ich sprawozdania podejmowały w odniesieniu do roku 2016 czy 2015 taką decyzję. Za 2021 rok niektóre z nich nie miały już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.