Niezależnie od tego, czy darowizna została już wykonana, czy jeszcze nie, darczyńca może ją odwołać, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego tzw. „rażącej niewdzięczności”. Z perspektywy realiów ngo ta przesłanka wydaje się bardzo trudna do spełnienia… To sąd w każdej, indywidualnej sprawie rozstrzyga, czy doszło do „rażącej niewdzięczności” obdarowanego. W praktyce są to przypadki np. popełnienia przez obdarowanego przestępstwa lub ciężkiego naruszenia obowiązków rodzinnych względem darczyńcy czy nieudzielenie mu pomocy w chorobie.
Czy można odwoła darowiznę na rzecz NGO?
Odpowiadając na tak postawione pytanie – to zależy… Darowizny pieniędzy i rzeczy, rzadziej nieruchomości, to jedno z głównych źródeł przychodu organizacji. Bardzo rzadko jednak mówi się o możliwości… odwołania darowizny. W artykule przedstawiamy, pod jakimi warunkami może to zrobić sam darczyńca, a nawet jego spadkobiercy.
- Dowiesz się co może być przedmiotem darowizny dla NGO
- Sprawdzisz czy darczyńca może odwołać darowiznę przekazaną na rzecz NGO
- Poznasz co kryje się pod pojęciem "rażąca niewdzięczność obdarowanego"
Uwaga na „rażącą niewdzięczność obdarowanego”
Sąd Najwyższy uznał, że nie uzasadniają odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności zawiedzione oczekiwania darczyńcy co do należytego zajmowania się przez obdarowanego przedmiotem darowizny (wyrok z 2.12.2005 r., II CK 265/05, Biul. SN 2006, Nr 3, poz. 11). Może to dotyczyć np. dzieła sztuki, innych przedmiotów codziennego użytku, sprzętu rehabilitacyjnego czy nieruchomości darowanej na rzecz organizacji.
Przesłanka „rażącej niewdzięczności” bywa nadinterpretowana. O odwołaniu darowizny z tego powodu nie może przesądzić subiektywne nastawienie darczyńcy, ale konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym (postanowienie SN z 16.01.2015 r., III CSK 312/14).
Nawet jeżeli doszło do rażącej niewdzięczności, darowizna nie może być odwołana z tego powodu, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Gdy w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.
Przesłanka „rażącej niewdzięczności” ma też znaczenie po śmierci donatora – dla jego spadkobierców, którzy mogę chcieć „odzyskać” darowany organizacji majątek.
Odwołanie darowizny - przez spadkobierców
Spadkobiercy darczyńcy mogą starać się o odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności tylko wtedy, gdy:
-
darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo
-
obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub
-
umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.
W przypadku darowizny na rzecz ngo spadkobiercy mogą więc skutecznie powoływać się ewentualnie głównie na tą pierwszą okoliczność.
Darowizna nie może być jednak odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Obowiązuje to zarówno samego darczyńcy, jak również jego spadkobierców.
Darowizna zgodna z zasadami współżycia społecznego
Zobacz także
Na koniec przytoczmy jeszcze wyjątek od wszystkich wyżej wymienionych reguł… Wyjątek, który może znaleźć zastosowanie także w pracy sektora pozarządowego. Okazuje się, że żadna z omówionych dotąd przyczyn nie uzasadnia odwołania darowizny, jeżeli darowizna czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego. Przykładem takiej darowizny niepodlegającej odwołaniu jest donacja umotywowana wdzięcznością za okazaną pomoc (np. uratowanie życia) lub dla wsparcia osoby znajdującej się w potrzebie pomocy. W przypadku darowizny na rzecz organizacji pozarządowej warto zadbać o to, aby w szczególności te znaczące akty darowizny zostały opisane i umotywowane w stosowny sposób (np. darowizna od dawnego wychowanka na rzecz placówki prowadzonej przez ngo, darowizna jako akt wdzięczności i docenienia za pomoc dla osób bliskich darczyńcy).
art. 888-902 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).