Terminem kapitał żelazny zwanym też funduszem wieczystym, określa się źródło finansowania organizacji pozarządowej w postaci korzystania z posiadanego przez nią majątku. Na kapitał żelazny składają się środki gromadzone w celu uzyskania zysków służących do sfinansowania celów statutowych organizacji.
Zobacz także
Wolne środki pieniężne z otrzymanej darowizny lub grantu organizacja pozarządowa może zdeponować na lokacie bankowej.
Nowelizacja przepisów na 2025 rok wprowadza kluczowe zmiany w definicji jednostek mikro oraz jednostek małych. Oznacza to, że więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z uproszeń rachunkowych i to już w sprawozdaniach za 2024 rok. Zmienią się także limity dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz poddawania badaniu sprawozdań finansowych. Przypominamy ich wysokość.
Poznasz nowe limity wprowadzone do ustawy o rachunkowości i obowiązujące bieżącego roku
Już obowiązuje nowelizacja ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności, której celem jest usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS).
Dowiesz się:
Jedną z form finansowania działalności statutowej organizacji pozarządowych jest spadek. Dla organizacji przyjmującej nie zawsze przyjęcie spadku będzie korzystne. Warto również pamiętać, że spadki oraz zapisy nie mogą zasilać majątku stowarzyszeń zwykłych. Są to jedyne organizacje, którym ograniczono dostęp do środków mogących służyć realizacji celów określonych w regulaminie.
Zarząd Główny Związku Ochotniczych Staży Pożarnych RP otrzyma bezpośrednio środki z obowiązkowych ubezpieczeń od ognia, bez pośrednictwa Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, ale będzie musiał sporządzać sprawozdanie z wydatkowania tych środków. Zmiana przepisów w tym zakresie obowiązuje od 5 grudnia 2024 r.
Od 1 stycznia 2026 r. zaczną obowiązywać zmiany przepisów dotyczących prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje oraz przez koła gospodyń wiejskich. W wyniku zmiany m.in. znacznie zwiększono limit przychodów umożliwiający prowadzenie takiej ewidencji.
Sprawozdawczość organizacji pozarządowych nie jest oczywista. Mimo że wydaje się, iż sprawozdania wg załącznika nr 6 stały się standardem, to nadal popełniane są błędy i niektóre organizacje przygotowują swoje sprawozdania wg załącznika nr 4 czy 5. Wciąż pojawiają się wątpliwości, jaki jest wpływ działalności gospodarczej na sprawozdawczość. Należy zatem przyjrzeć się tym zagadnieniom i je wyjaśnić, tym bardziej że mamy uchwaloną nowelizację ustawy o rachunkowości, która będzie obowiązywać przy sporządzaniu sprawozdań za 2024 rok.
Zdecydowana większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro, jeśli organy zatwierdzające ich sprawozdania podejmowały w odniesieniu do lat 2016 czy 2015 taką decyzję. Za 2024 rok niektóre z nich nie mają już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej. Dowiedź się więcej z ebooka.
Poszczególne załączniki ustawy o rachunkowości, według których sporządza się sprawozdanie finansowe różnią się szczegółowością prezentowanych informacji. Jednak zawsze należy zaprezentować wartość wszystkich kontrolowanych przez jednostkę aktywów i wszystkich źródeł finansowania. Niektóre z nich będą dokładnie wymienione co do rodzaju i wartości, w przypadku innych ich wartość wpłynie na sumy tzw. zbiorcze. Szczegóły znajdziesz w zaprezentowanych w ebooku zestawieniach w których skupiono się na zakresie informacyjnym dotyczącym fundacji i stowarzyszeń, pominięty został układ sprawozdań wg załączników nr 5 i 4.
Organizacje pozarządowe nie muszą już sporządzać rachunku wyników. Wszystkie sporządzają rachunek zysków i strat. Przy czym te jednostki, które będą sprawozdanie sporządzały wg załącznika nr 1, będą miały wybór – sporządzą go w wersji porównawczej lub kalkulacyjnej. Z kolei te organizacje sporządzające sprawozdanie wg załącznika nr 6 przygotowują wersję uwzględniającą specyfikę działalności statutowej. Te organizacje (inne niż fundacje i stowarzyszenia), które spełniają kryteria dla jednostek mikro, mogą korzystać z załącznika nr 4 lub spełniające kryteria małych jednostek – z załącznika nr 5.
x
Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że Polacy udzielili organizacjom pożytku publicznego (OPP) rekordowego wsparcia z tytułu 1,5% podatku PIT za ubiegły rok. Podatek ten przekazało niemal 15 mln podatników.
Wsparcie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku. Jak skorzystać? >
Sygnaliści. Jak będzie można zgłaszać naruszenie prawa >
Wprowadzenie zachęt do korzystania z procedur zgłoszeń wewnętrznych jest obowiązkowe w przypadku tzw. organów publicznych i nieobowiązkowe w przypadku pozostałych podmiotów prawnych, które mają obowiązek lub dobrowolnie wprowadzają procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Sprawdźmy, co może stanowić taką zachętę.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.