Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że Polacy udzielili organizacjom pożytku publicznego (OPP) rekordowego wsparcia z tytułu 1,5% podatku PIT za ubiegły rok. Podatek ten przekazało niemal 15 mln podatników.
Zobacz także
Wsparcie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku. Jak skorzystać? >
Sygnaliści. Jak będzie można zgłaszać naruszenie prawa >
Wprowadzenie zachęt do korzystania z procedur zgłoszeń wewnętrznych jest obowiązkowe w przypadku tzw. organów publicznych i nieobowiązkowe w przypadku pozostałych podmiotów prawnych, które mają obowiązek lub dobrowolnie wprowadzają procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Sprawdźmy, co może stanowić taką zachętę.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Celem jest zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi.
Istotnym źródłem pośredniego finansowania działalności organizacji pozarządowych są różnego rodzaju zwolnienia podatkowe. Zasadnicze znaczenie będzie tu miał podatek dochodowy od osób prawnych. Organizacje pozarządowe, jako podatnicy prowadzący działalność statutową, co do zasady, podlegają zwolnieniu przedmiotowemu od tego podatku, oczywiście po spełnieniu wymaganych przepisami warunków. Przy czym zwolnienia przewidziano także w innych podatkach.
Zbiórki publiczne to ważne źródło finansowania niektórych organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Trzeba je planować zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, a rozliczać zgodnie z zasadami ustawy o CIT. W artykule zaprezentujemy zasady organizowania zbiórek publicznych.
Pytanie: Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na księgach handlowych oraz z VAT-em chce zakończyć działalność. Jakie procedury należy w tym celu wykonać? Czy trzeba zrobić dwa sprawozdania finansowe – na dzień otwarcia likwidacji i na dzień zamknięcia?
W wakacje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Celem jest zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi.
Opublikowano obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2025.
Koła gospodyń wiejskich z tych gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60% otrzymały już prawo do dofinansowania. Jedno koło otrzyma 5 tys. zł i będzie musiało zorganizować jedną imprezę. Oznacza to mniej pieniędzy na każde koło, a jednocześnie rozszerzenie liczby uprawnionych KGW.
Pytanie: Jeden z kandydatów na pracownika stowarzyszenia nie chce okazać zaświadczenia o całkowitej niekaralności, czy w takiej sytuacji może zostać zatrudniony?
Pytanie: Kandydaci na pracowników przynoszą do nas zaświadczenia o niekaralności z różną datą wystawienia. Czy informacja z KRK ma jakiś określony termin ważności?
Pytanie: Od pracowników jesteśmy zobligowani przechowywać zaświadczenia z KRK. Jaka jest procedura ich archiwizacji?
W tym roku weszły w życie rozbudowane przepisy nakazujące również organizacjom pozarządowym sprawdzanie w różnych rejestrach tego, jakie osoby angażują do pracy z małoletnimi podopiecznymi. Jest to Krajowy Rejestr Karny i tzw. Rejestr Pedofilów. Nowe przepisy budzą dużo wątpliwości. Poniżej prezentujemy trzy wzory oświadczeń, jakie mogą być pomocne w zakresie ww. procedury.
[USTAWA KAMILKA] Oświadczenie o niekaralności poza granicami RP >
[USTAWA KAMILKA] Oświadczenie o państwach zamieszkiwania >
[USTAWA KAMILKA] Oświadczenie ws. danych niezbędnych do sprawdzenia w wymaganych rejestrach >
Pytanie: Nasza organizacja wymaga od kandydatów na pracowników zaświadczenia z KSR ( na podstawie ustawy Kamilka). Kto jest zobowiązany ponieść koszt takiego zaświadczenia?
W listopadzie 2024 roku mija termin na wdrożenie ważnej dyrektywy wpływającej na płacę minimalną. Według nowych zasad płaca minimalna zostanie ustalona po raz pierwszy na 2026 rok. Sprawdź 13 ważnych zmian dla pracodawców i pracowników.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.