Na szczeblu samorządu gminy funkcjonuje pięć rodzajów gremiów doradczych, które są złożone głównie z przedstawicieli trzeciego sektora. Członkowie NGO odgrywają w nich kluczową rolę. Sprawdź, jakie są zasady powoływania tych ciał dialogu obywatelskiego oraz czym się od siebie różnią.
Organizacja pozarządowa, która jest uprawniona do udzielania odpłatnej licencji, powinna poprawnie rozpoznać skutki podatkowe. W zależności od okoliczności, odpłatne udzielanie licencji może mieć wpływ na zwolnienie od podatku dochodowego, jeśli z takiego organizacja korzysta. Może również wystąpić konieczność opodatkowania VAT.
Organizacje pozarządowe zasadniczo korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, o ile swoje dochody przeznaczają na cele statutowe. Pojawia się zatem dylemat, co zrobić z nadwyżką dochodów, które nie zostaną zużyte na cele statutowe, a które odłożone na koncie będą tracić na wartości. Ustawodawca przewidział kilka możliwości lokowania dochodu organizacji pozarządowych, które pozwalają zachować zwolnienie podatkowe, pomimo wydatkowania dochodu na cele inne niż statutowe.
Pytanie: Wspólnota Mieszkańców Osiedla nieprowadzącą działalności gospodarczej. Nasza organizacja ma formę stowarzyszenia. Czy powinniśmy składać takie samo sprawozdanie finansowe jak fundacja do Szefa KAS?
Nowy akt prawny – ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia powiela większość rozwiązań istniejących już na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, modyfikując jednak ich część oraz dodając nowe przepisy. Zmiany dotyczą m.in. rad rynku pracy, które zyskają poszerzony skład i doprecyzowane zasady działania.
Sprawdzisz, jakie zadania mają powiatowe rady rynku pracy i jak wspierają lokalną politykę zatrudnienia.
Poznaj nowy, poszerzony skład rad rynku pracy, uwzględniający m.in. organizacje społeczne, rolnicze i pozarządowe.
Dowiesz się, kto powołuje członków rad i na jakich zasadach mogą być odwoływani.
Sprawdzisz uprawnienia członków rad, w tym prawo do szkoleń i zwolnień z pracy.
Zobacz także
Organizacja pozarządowa, która prowadzi na zlecenie powiatu placówkę opiekuńczo-wychowawczą może przyjmować wolontariuszy do pracy z dziećmi. Z tym że do takich organizacji i wolontariuszy stosuje się szczególne i daleko idące wymagania. O tym poniżej.
Sprawdzisz, kiedy organizacja pozarządowa może prowadzić placówkę opiekuńczo-wychowawczą na zlecenie powiatu i jakie formalności trzeba spełnić.
Poznaj zasady, na jakich NGO mogą przyjmować wolontariuszy do pracy z dziećmi w takich placówkach, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego.
Dowiesz się, jakie wymagania musi spełnić wolontariusz, by móc pracować z dziećmi – m.in. brak karalności, zdolność do pracy, nieskazany status w rejestrze sprawców.
Sprawdzisz, jakie dokumenty wolontariusz musi przedstawić, w tym oświadczenia i zaświadczenie lekarskie
Urzędy pracy dotąd różnie podchodziły do tematu rejestracji członków zarządu NGO jako bezrobotnych, nawet gdy funkcja w zarządzie była pełniona społecznie. Nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia przecina ten spór. Członkostwo w zarządzie organizacji nie wyklucza możliwości zarejestrowania się w UP jako osoba bezrobotna. Jest jeden warunek.
Sprawdzisz, czy jako członek zarządu NGO możesz zostać zarejestrowany jako bezrobotny, nawet jeśli pełnisz funkcję w organizacji pozarządowej.
Poznaj warunek, który musisz spełnić, by nie stracić prawa do statusu bezrobotnego – funkcja musi być pełniona społecznie, bez wynagrodzenia.
Dowiesz się, jakie oświadczenie należy złożyć w PUP i kto powinien je podpisać, by udowodnić brak wynagrodzenia za pełnioną funkcję.
Sprawdzisz, że także wolontariat i praktyki absolwenckie nie wykluczają statusu bezrobotnego, jeśli spełnione są konkretne wymogi formalne.
Poznaj termin wejścia w życie nowych przepisów, które ujednolicają podejście urzędów pracy do rejestracji członków władz NGO.
Ustanowienie fundacji wymaga przede wszystkim idei, która ma przyświecać jej działalności oraz osobom związanym z fundacją. Zaś od strony formalno-prawnej ustanowienie fundacji to kilka kroków prawnych, które zasadniczo nie powinny stwarzać większych problemów. Poszczególne kroki prawne zostaną omówione na bazie przykładowej fundacji, z omówieniem konstrukcji statutu i procesu rejestracji fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Poznasz szczegółowy proces tworzenia fundacji – od aktu fundacyjnego po wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zrozumiesz, jakie są wymagane elementy statutu fundacji i jak prawidłowo go skonstruować.
Dowiesz się, jakie dokumenty należy przygotować i złożyć w trakcie rejestracji fundacji przez Portal Rejestrów Sądowych.
Sprawdzisz, kto może założyć fundację i jakie są dopuszczalne cele jej działalności zgodne z ustawą.
Zorientujesz się, jakie są zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację oraz jakie obowiązki spoczywają na jej zarządzie.
Założenie fundacji od strony formalno-prawnej zasadniczo nie powinno stwarzać większych problemów. Zaprezentujemy ten proces w kilku krokach poniżej. Pamiętaj jednak, że fundacja wymaga przede wszystkim idei, która ma przyświecać jej działalności oraz osobom w nią zaangażowanym.
Poznaj wpływ planowanych zmian w ustawie o rachunkowości na sprawozdanie finansowe organizacji non profit za rok 2024
Czy fundacje opiniują powołanie i odwołanie ich dyrektora
Jak dokonywać amortyzacji środków trwałych w fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej
Jednym z zadań kuratora sądowego jest odbieranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką i przekazywanie jej osobie uprawnionej. Takie działanie jest realizowane na podstawie orzeczenia sądu i z reguły dotyczy odebrania dziecka spod pieczy jednego rodzica i przekazania drugiemu, który posiada prawa rodzicielskie. W artykule omawiamy, na jakiej zasadzie w tej procedurze mogą uczestniczyć również reprezentanci organizacji pozarządowych.
Kurator dla osoby niepełnosprawnej na wniosek NGO.
Czy obecność kandydata do władz stowarzyszenia na wyborach jest obowiązkowa
Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r., poz. 935)
Terminem kapitał żelazny zwanym też funduszem wieczystym, określa się źródło finansowania organizacji pozarządowej w postaci korzystania z posiadanego przez nią majątku. Na kapitał żelazny składają się środki gromadzone w celu uzyskania zysków służących do sfinansowania celów statutowych organizacji.
Wolne środki pieniężne z otrzymanej darowizny lub grantu organizacja pozarządowa może zdeponować na lokacie bankowej.
Nowelizacja przepisów na 2025 rok wprowadza kluczowe zmiany w definicji jednostek mikro oraz jednostek małych. Oznacza to, że więcej podmiotów będzie mogło skorzystać z uproszeń rachunkowych i to już w sprawozdaniach za 2024 rok. Zmienią się także limity dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz poddawania badaniu sprawozdań finansowych. Przypominamy ich wysokość.
Poznasz nowe limity wprowadzone do ustawy o rachunkowości i obowiązujące bieżącego roku
Już obowiązuje nowelizacja ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności, której celem jest usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS).
Dowiesz się:
Jedną z form finansowania działalności statutowej organizacji pozarządowych jest spadek. Dla organizacji przyjmującej nie zawsze przyjęcie spadku będzie korzystne. Warto również pamiętać, że spadki oraz zapisy nie mogą zasilać majątku stowarzyszeń zwykłych. Są to jedyne organizacje, którym ograniczono dostęp do środków mogących służyć realizacji celów określonych w regulaminie.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.