Stowarzyszenie jest najpopularniejszą organizacją pozarządową, czyli zasadniczym elementem tzw. trzeciego sektora gospodarki. Dla wszystkich, którzy chcą prowadzić działalność użyteczną społecznie, działalność pożytku publicznego, stowarzyszenie jest dobrym pomysłem dla realizacji takich celów. W tym celu przedstawiono, na co zwracać uwagę przy zakładaniu stowarzyszenia, a zwłaszcza przy tworzeniu statutu, jak i w trakcie rejestracji.
Pytanie: Stowarzyszenie nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie prowadzi też działalności gospodarczej. Organizacja realizuje projekt, w ramach którego nie jest przewidziane prowadzenie działalności gospodarczej, a w wyniku tej realizacji stowarzyszenie nie osiągnie żadnych przychodów. Udział w warsztatach realizowanych w ramach projektu jest bezpłatny, a efekty powstałe w wyniku jego realizacji nie są związane z czynnościami opodatkowanymi VAT.
Czy w takiej sytuacji stowarzyszenie może w jakikolwiek sposób odzyskać VAT zawarty w wartości zakupionych towarów i usług związanych z realizacją projektu?
Właśnie zamieściliśmy nowy wzór do pobrania. Jest nim statut stowarzyszenia. Aby pobrać dokument przejdź tu>
Stowarzyszenia mają czasem wątpliwości, jak należy ujmować składki członkowskie. Czy są to przychody z działalności odpłatnej, czy nieodpłatnej, i jakie mogą być skutki w VAT. Sprawdź wskazówki naszego eksperta.
Pytanie: Spółkę z o.o. z siedzibą w Polsce, podatnika podatku dochodowego od osóbprawnych założyło stowarzyszenie posiadające 100% udziałów, a zatem będące jedynymudziałowcem spółki. Stowarzyszenie działa na podstawie Prawa o stowarzyszeniach,a jego celem statutowym jest działalność wolna od podatku wymieniona w art. 17 ust. 1pkt 4 ustawy o CIT. Spółka zamierza przekazać stowarzyszeniu (udziałowcowi) zaliczkępieniężną (część swojego dochodu) na realizację celów statutowych stowarzyszeniazwolnionych od podatku dochodowego. Stowarzyszenie będzie każdorazowo wystawiaćspółce pisemne potwierdzenie, że otrzymane środki zostaną wydatkowane na cele statutoweobjęte zwolnieniem od podatku. Czy w tym przypadku przekazanie zaliczki umożliwi spółceskorzystanie ze zwolnienia od podatku z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT?
Pytanie: Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej, w trakcielikwidacji. Wszystkie formalności zostały w tym zakresie poczynione, a proces likwidacjidobiega końca. Po zdaniu lokalu do spółdzielni mieszkaniowej otrzymaliśmy korektę dotyczącąrozliczenia za wodę. Wynika z niej, że mamy nadpłatę w spółdzielni, ale do zwrotu dojdzienajprawdopodobniej dopiero pod koniec roku (takie są okresy rozliczeniowe w spółdzielni), a my chcemy zakończyć likwidację 22 czerwca. Czy w związku z tym możemy napisać pismo do spółdzielni z prośbą, aby nadpłatę wynikającą z ww. faktury korygującej przekazali na konto innej instytucji/stowarzyszenia o profilu zbliżonym do naszej i tym samym zakończyć likwidację, nie czekając na zwrot ze spółdzielni? W naszych księgach zaksięgowalibyśmy taką operację jako rozrachunki ze spółdzielnią oraz z drugiej strony jako darowizna przekazana.
Pytanie: Stowarzyszenie zamierza ulokować posiadane środki pieniężne przeznaczone na realizację celów statutowych objętych zwolnieniem od podatku dochodowego. Czy takiezadysponowanie tymi środkami spowoduje utratę zwolnienia od podatku?
Od 7 września 2023 r. obowiązuje większość przepisów nowelizacji Prawa energetycznego. Niektóre z tych zmian odnoszą się do obywatelskiej społeczności energetycznej, która dotyczy m.in. stowarzyszeń rejestrowych.
Stowarzyszenie może posiadać udziały w spółkach prawa handlowego, jeśli przewiduje to jego statut. Udziały takie są ujmowane w księgach rachunkowych stowarzyszenia jako inwestycje. Zwykle mają one długoterminowy charakter, bo przecież nabycie udziałów (najczęściej poprzez założenie spółki) to przede wszystkim sposób na pozyskiwanie środków pieniężnych. Sprawdźmy, czy taki sposób na pozyskiwanie środków jest opłacalny.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.