Odpowiedź: Jeśli stowarzyszenie korzysta z samochodów członków stowarzyszenia i członków zarządu, to powinny być podpisane umowy cywilnoprawne dotyczące wykorzystania w konkretnym celu takiego auta. Organa skarbowe niestety kwestionują możliwość rozliczania tak jak u wolontariuszy, czyli na zasadach podróży służbowych. Wskazują, iż art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2023 r. poz. 2805 ze zm.) dotyczy tylko pracowników. Po drugie wskazują na art. 16 ust. 1 pkt 38 updop który zabrania zaliczać do kosztów podatkowych wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Zgodnie z powyższym przepisem, wypłacone wynagrodzenie z tytułu pełnionych funkcji na rzecz tych osób są zatem kosztem uzyskania przychodów. Inne wydatki, niebędące świadczeniami z odrębnego stosunku cywilnoprawnego, takie jak zwrot kosztów delegacji czy też wypłata ekwiwalentu za użytkowanie samochodu nienależącego do spółki (Stowarzyszenia), nie mogą być uznane za koszty podatkowe. Jedynie świadczeń, których zapłata wynika z zawartej umowy cywilnoprawnej pomiędzy spółką (Stowarzyszeniem) a członkiem jej organów nie obejmuje wskazany przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a updop.
Jak rozliczyć wykorzystywanie auta członka stowarzyszenia do działalności statutowej?
Pytanie:Jesteśmy stowarzyszeniem, które w działalności nieodpłatnej wykorzystuje prywatny samochód osobowy członków stowarzyszenia lub Zarządu. Członkowie stowarzyszenia biorą fakturę za przejazd (przejazd związany z celami statutowymi) i na tej podstawie otrzymują zwrot pieniędzy. Czy powinniśmy podpisać z członkami stowarzyszenia umowę użyczenia? Oraz czy w związku z taką umową powinniśmy naliczyć przychód z nieodpłatnych świadczeń i wykazać do opodatkowania w CIT? Czy powinniśmy prowadzić kilometrówkę i zwracać członkom stowarzyszenia kwotę wynikającą z kilometrówki, czyli niezależnie od wysokości kwoty na fakturze?
Najrozsądniej zatem każdorazowo podpisywać umowę zlecenia – może być bez wynagrodzenia, ale ze wskazaniem, na podstawie jakich dokumentów będzie zwrot kosztów przejazdu (por. pismo z 25 sierpnia 2020 r. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej0114-KDIP2–1.4010.171.2020.3.KS).
Zobacz także
Zobacz także:
- art. 20 ust 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.),
- art. 16 ust 1 pkt 30 i 38 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2023 poz. 2805 ze zm.).