Pytanie: Spółkę z o.o. z siedzibą w Polsce, podatnika podatku dochodowego od osób prawnych założyło stowarzyszenie posiadające 100% udziałów, a zatem będące jedynym udziałowcem spółki. Stowarzyszenie działa na podstawie Prawa o stowarzyszeniach, a jego celem statutowym jest działalność wolna od podatku wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Spółka zamierza przekazać stowarzyszeniu (udziałowcowi) zaliczkę pieniężną (część swojego dochodu) na realizację celów statutowych stowarzyszenia zwolnionych od podatku dochodowego. Stowarzyszenie będzie każdorazowo wystawiać spółce pisemne potwierdzenie, że otrzymane środki zostaną wydatkowane na cele statutowe objęte zwolnieniem od podatku.Czy w tym przypadku przekazanie zaliczki umożliwi spółce skorzystanie ze zwolnienia od podatku z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT?
Pytanie: Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej, w trakcie likwidacji. Wszystkie formalności zostały w tym zakresie poczynione, a proces likwidacji dobiega końca. Po zdaniu lokalu do spółdzielni mieszkaniowej otrzymaliśmy korektę dotyczącą rozliczenia za wodę. Wynika z niej, że mamy nadpłatę w spółdzielni, ale do zwrotu dojdzie najprawdopodobniej dopiero pod koniec roku (takie są okresy rozliczeniowe w spółdzielni), a my chcemy zakończyć likwidację 22 czerwca. Czy w związku z tym możemy napisać pismo do spółdzielni z prośbą, aby nadpłatę wynikającą z ww. faktury korygującej przekazali na konto innej instytucji/stowarzyszenia o profilu zbliżonym do naszej i tym samym zakończyć likwidację, nie czekając na zwrot ze spółdzielni? W naszych księgach zaksięgowalibyśmy taką operację jako rozrachunki ze spółdzielnią oraz z drugiej strony jako darowizna przekazana.
Pytanie: Sporządzone zostało sprawozdanie finansowe stowarzyszenia na dzień rozpoczęcia likwidacji oraz CIT-8, w RZiS wykazano dochód. Czy takie sprawozdanie podlega zatwierdzeniu i czy wymagana jest uchwała, na co zostanie przekazany dochód i czy może być przekazany na pokrycie strat z lat ubiegłych? Drugie sprawozdanie sporządzono od dnia rozpoczęcia likwidacji do końca roku. Jeśli odpowiedź na pytanie pierwsze jest pozytywna, to na koniec roku. jak powinno wyglądać przeksięgowanie wyniku, skoro do tej pory nie zostało zatwierdzone sprawozdanie na dzień rozpoczęcia likwidacji?
Pytanie: Stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące podatnikiem VAT sprzedało środek trwały – samochód osobowy. Jaki dokument Stowarzyszenie powinno wystawić kupującemu?
Uprawnienia do kontroli w organizacjach ma wiele różnych przewidzianych do tego organów. Nadzór ma za zadanie weryfikację poprawności działań prowadzonych przez organizacje, które powinny być zgodne z prawem, statutem oraz realizować cele zapisane w statucie.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.