Jak proceduralnie zastosować do zlikwidowania izby gospodarczej nie prowadzącej działalności gospodarczej?

Autor: Paweł Terpiłowski

Dodano: 4 lipca 2024
wEBINARY ng(43)

Pytanie: Jak zlikwidować i rozwiązać izbę gospodarczą nie prowadzącą działalności gospodarczej zarejestrowaną w KRS? Izba posiada statut w którym nie określono zasad likwidacji izby. W ustawie o izbach gospodarczych art. 14 ust. 3 określono zasadę likwidacji "W razie rozwiązania izb, o których mowa w ust. 1, likwidator, powołany stosownie do ustaleń statutu, wykonuje postanowienia statutu dotyczące przeznaczenia majątku izb. W razie braku środków izb, koszty likwidacji pokrywa się ze środków ich członków." Czy w takim stanie faktycznym i prawnym należy najpierw zmienić statut a dopiero likwidować izbę? Czy też można likwidować izbę gospodarczą nie zmieniając dotychczasowego statutu?

Korzyści 
  • Dowiesz się jak zlikwidować izbę gospodarczą
  • Sprawdzisz jakie zapisy warto mieć w statucie izby

Odpowiedź: Ustawa o izbach gospodarczych nie zawiera przepisów regulujących rozwiązywanie i likwidację izby gospodarczej. Co więcej, nie zawiera odwołania do odpowiedniego stosowania przepisów innych ustaw. Tym samym, zasady rozwiązania i likwidacji danej izby gospodarczej powinny zostać uregulowane w statucie tejże izby. Wynika to wprost z przepisu art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o izbach gospodarczych, który stanowi, że status izby powinien określać w szczególności zasady dokonywania zmian statutu, rozwiązania izby i przeznaczenia jej majątku w razie likwidacji izby. Co więcej, likwidacja terenowej jednostki organizacyjnej izby gospodarczej również powinna zostać przeprowadzona zgodnie ze sposobem opisanym w statucie izby (art. 71 ust. 1 pkt 1 ustawy o izbach gospodarczych).

Wobec powyższego, izba gospodarcza może być rozwiązana i zlikwidowana wyłącznie na podstawie zasad ustanowionych w statucie. Jeżeli statut Pani izby nie przewiduje takich zasad, to zasady te nie mogą zostać ustalone doraźnie, nawet w drodze uchwały lub innego aktu walnego zgromadzenia lub zgromadzenia delegatów. Muszą wynikać ze statutu. Potwierdzeniem tego jest również przywołany przez Panią przepis art. 14 ust. 3 ustawy o izbach gospodarczych. Przepis ten przewiduje, że w razie rozwiązania izb, o których mowa w ust. 1 [m.in. izb gospodarczych], likwidator, powołany stosownie do ustaleń statutu, wykonuje postanowienia statutu dotyczące przeznaczenia majątku izb. W razie braku środków izb, koszty likwidacji pokrywa się ze środków ich członków.

Z powyższego przepisu wprost wynika, że likwidator izby powinien zostać powołany zgodnie z zasadami statutowymi a sam statut powinien regulować przeznaczenie majątku likwidowanej izby.

W mojej ocenie konieczna jest zmiana treści statutu Pani izby gospodarczej, aby móc izbę rozwiązać i przeprowadzić jej likwidację. Zmieniona treść powinna między innymi opisywać:
• sposób podjęcia decyzji o rozwiązaniu izby (jaka większość głosów, w jakim trybie itd.),
• sposób powołania likwidatora, ewentualnie wymogi co do likwidatora, jego wynagrodzenie itd.,
• sposób przeprowadzenia likwidacji, w tym zakończenie bieżących interesów izby, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku izby.

Słowa kluczowe:
izbalikwidacja

Nr 278 Grudzień 2024

Nr 278 Grudzień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej