Pytanie: Pracownica 22 stycznia 2025 r. uzyska wiek emerytalny (60 lat). Fundacja chce wypowiedzieć jej umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, chyba że pracownica sama złoży wniosek o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na emeryturę. Pytanie dotyczy terminu wręczenia tego wypowiedzenia przez pracodawcę. Czy możemy złożyć to wypowiedzenie np. pod koniec października, aby zachować 3-miesięczny okres wypowiedzenia (który upłynie pod koniec stycznia 2025 roku)? Mamy wątpliwości, gdyż – jak wiadomo – pracownik jest w okresie ochronnym i nie można mu wręczyć wypowiedzenia, ale samo rozwiązanie nastąpiłoby już po tym okresie ochronnym, tj. po uzyskaniu wieku emerytalnego. Czy można takie wypowiedzenie przekazać o tyle wcześniej, żeby rozwiązanie nastąpiło już po uzyskaniu wieku emerytalnego przez pracownika, a jeśli nie, to kiedy najszybciej można wręczyć to wypowiedzenie przy zachowaniu u tej osoby 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia?
Pytanie: Mamy pracownicę, która wyczerpała okres zasiłkowy 182 dni z powodu ciężkiej choroby i jest w trakcie leczenia onkologicznego. Zostały złożone dokumenty o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Z decyzji ZUS wynika, że pracownica jest całkowicie niezdolna do pracy i nie rokuje szybkiego powrotu do zdrowia. Jak powinniśmy postąpić z takim pracownikiem? Jaki sposób rozwiązania umowy o pracę zastosować, jeżeli jest to pracownica w okresie ochronnym przed emeryturą?
Potrąceń z wynagrodzeń za pracę dokonuje się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a tym samym podlegają one podstawowemu podziałowi na obowiązkowe i dobrowolne. Sprawdź, jakimi zasadami należy kierować się w tym zakresie w roku 2024 oraz jakich limitów przestrzegać.
Zobacz także
Zobacz także:
Pytanie: Nasza fundacja chce zatrudnić pracowników, którzy będą wykonywać pracę zdalnie. W jaki sposób najlepiej zawrzeć z pracownikiem umowę, by nie musiał on przyjeżdżać do siedziby fundacji znajdującej się w innym mieście?
Pytanie: Mam pytanie dotyczące daty aneksu do umowy o pracę. Zmiana dotyczy zmiany wynagrodzenia brutto z minimalnego na 5.500 zł brutto. Czy powinno to być 1 stycznia, czy 2 stycznia 2024 r. 1 stycznia jest bowiem dniem ustawowo wolnym od pracy. Jaka powinna być data podpisania aneksu, a jaka data, od której aneks obowiązuje?
Pytanie: Jednostka zatrudnia dwóch pracowników. Jeden z nich od 2021 roku jest na rencie. Nie rozwiązaliśmy z nim umowy o pracę, pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Na ZUS RSA jest wykazywany co miesiąc z kodem 151. Pracodawca zamierza w tym roku rozwiązać umowę o pracę. Jakie ma w związku z tym obowiązki? Co z odprawą i z urlopem wypoczynkowym za okres, kiedy pracownik nie pracuje i pobiera rentę z ZUS? W jednostce jest zatrudniony od sierpnia 2016 roku.
Pytanie: Pytanie dotyczy trybu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, który nie przedłożył pracodawcy zdolności do pracy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik nie zamierza wracać do pracy. Umowa o pracę była zawarta do 30 czerwca 2023 r., zaś zakończenie świadczenia rehabilitacyjnego miało miejsce przed wygaśnięciem umowy o pracę.
Pytanie: Jeden z naszych pracowników od połowy kwietnia przestał przychodzić do pracy. Na początku maja pracodawca podjął próbę rozwiązania umowy za porozumieniem stron, ale pracownik nie pojawił się w biurze. Nie ma z nim żadnego kontaktu. 8 maja 2023 r. pracodawca wysłał listem poleconym za potwierdzeniem odbioru rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z art. 52 – porzucenie pracy. List został zwrócony, gdyż pracownik zmienił miejsce zamieszkania. Wypowiedzenie zostało ponownie wysłane na nowy adres. Przesyłka była dwukrotnie awizowana, ale pracownik nie odebrał listu. Czy w związku z obowiązującym art. 98 ustawy covidowej, która mówi, że przesyłkę uznaje się za dostarczoną jedynie w sytuacji odebrania jej przez pracownika, brak tzw. fikcji doręczenia, pracodawca może rozwiązać umowę dopiero po 14 dniach od zniesienia stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego? Czy należy po tych 14 dniach ponownie wysłać list i dopiero po drugim awizo rozwiązać umowę, czy można rozwiązać ją 15. dnia?
W tym roku czeka pracodawców wiele zmian wynikających z dużych nowelizacji Kodeksu pracy. Od 26 kwietnia będą obowiązywać zmiany związane z umowami o pracę. Poznaj najważniejsze z nich.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.