Część organizacji z okazji świąt Bożego Narodzenia przekazuje pracownikom dodatkowe bonusy w różnej formie – od gotówki, przez paczki, bilety na imprezy, bony towarowe, po karty upominkowe. Większość z nich stanowi przychód ze stosunku pracy. Jednak dzięki zwolnieniom podatkowo składkowym nie zawsze podarunki będą podlegać opodatkowaniu.
Firma, w której pracownicy wykazują wysoki poziom świadomości, samoakceptacji, akceptacji innych, odpowiedzialności za siebie, asertywności (oraz szacunku dla asertywności innych), celowości i osobistej prawości, tworzy zespół o niezwykłej sile.
Pytanie: Jak rozliczyć czas pracy pracownika zatrudnionego w warsztacie terapii zajęciowej pracującego od godz. 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku, trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Pracownik wyjeżdża na wycieczkę trzydniową od poniedziałku do środy. Ile nadgodzin wypracuje w tym czasie i czy możemy to zrekompensować czasem wolnym od pracy? Jak rozliczyć czas pracy pracownika oddelegowanego na dwudniowe szkolenie do innego miasta z noclegiem?
Pytanie: W fundacji funkcjonują różne działy. Czy można wprowadzić zapis o przyznawaniu premii, np. frekwencyjnej, ale tylko dla pracowników jednego działu? Czy miałoby to znamiona dyskryminacji?
Pytanie: 19 czerwca 2023 r. pracownik miał wypadek w drodze z pracy. Od tego dnia do końca lipca przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy może np. 12 lipca 2023 r. podpisać porozumienie stron zmieniające warunki umowy dotyczące wynagrodzenia? Pracownik od 1 lipca musi otrzymać wynagrodzenie minimalne (jego wysokość się zmieniła). Ale cały czas przebywa na zwolnieniu chorobowym. Kiedy może podpisać aneks?
Dowiedz się, jak prawidłowo udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym w różnych wymiarach czasu pracy oraz jak zaokrąglać urlop wypoczynkowy. Poznaj przykłady rozliczeń.
W drugiej połowie maja br. wejdą w życie nowe przepisy regulujące zasady przechowywania dokumentów pracowniczych. Stosowne rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej w tej sprawie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
W odniesieniu do kwestii związanych z potrąceniami, 2023 rok jest o tyle specyficzny, że nastąpi w nim dwukrotna zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a to właśnie wynagrodzenie sprowadzone do wartości netto jest podstawą do ustalenia kwoty wolnej od ujęć zarówno obowiązkowych, jak też dobrowolnych. Sprawdź tabele które przedstawiają kwoty wolne od potrąceń obowiązkowych i dobrowolnych w 2023 r
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.