Problem: Błędnie wykazałam nadpłatę podatku dochodowego w sprawozdaniu finansowym za 2024 rok, które jest już zatwierdzone, wykazany podatek w księgach jest wyższy niż podatek w deklaracji CIT za 2024 rok. W CIT rozliczyłam stratę z lat ubiegłych, ale podatek w księgach zaksięgowałam bez uwzględnienia straty, co w efekcie skutkuje innym wynikiem netto. Jak to poprawić? Czy można dokonać korekty w 2025 roku i jak to wykazać w księgach rachunkowych?
Pytanie: Podmiot przekazał bezpłatnie na spotkaniu książki w celach promocyjnych – promocja walki z uzależnieniami. Jaki dokument jest potrzebny do zaksięgowania VAT i w księgach rachunkowych? VAT należny naliczamy od ceny sprzedaży netto takiego produktu? Na jakie konta zaksięgować taką operację?
Sprawdzisz, jak prawidłowo udokumentować nieodpłatne przekazanie książek – dowiesz się, że konieczne jest wystawienie dokumentu wewnętrznego z podaniem ilości, wartości i VAT.
Poznaj zasady opodatkowania VAT w przypadku darowizn – VAT liczony jest od kosztu wytworzenia lub ceny nabycia, jeśli przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Dowiesz się, kiedy książka może być uznana za prezent małej wartości i w jakich przypadkach darowizna nie podlega VAT.
Sprawdzisz, jak zaksięgować operację przekazania książek – poznasz konkretne konta księgowe, na które należy ująć koszty i VAT.
Zobacz także
Pytanie: Towary handlowe w ewidencji księgowej spółdzielni wykazane są w cenach ewidencyjnych. Odchylenia od cen ewidencyjnych z tytułu marży wykazują saldo Ma, natomiast odchylenia z tytułu wykazują saldo Wn. W jakiej wysokości procentowej wartości towarów powinny być te odchylenia z tytułu i jak należy to skorygować?
Sprawdzisz, jak prawidłowo rozliczać odchylenia od cen ewidencyjnych towarów, aby doprowadzić wartość zapasów i rozchodów do rzeczywistej ceny zakupu.
Poznaj dwa sposoby rozliczania odchyleń z tytułu marży – na bieżąco przy rozchodzie lub okresowo za pomocą wskaźnika odchyleń przeciętnych (Wop).
Dowiesz się, jak obliczyć wskaźnik Wop oraz przypisać odchylenia do sprzedaży i zapasów, korzystając ze wzorów przedstawionych krok po kroku.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.