Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała wyjaśnienia dotyczące zasad udzielania urlopów wypoczynkowych pracownikom. Dowiesz się z nich m.in.: czy udzielenie urlopu w krótszym wymiarze niż ustawowy grozi odpowiedzialnością pracodawcy, komu przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jak sądy podchodzą do kwestii odmowy udzielenia urlopu na żądanie.
Pracownica rozwiązała umowę o pracę 29 lutego 2024 r. Pracowała na pełny etat. Wypłata wynagrodzenia odbywa się 8 marca 2024 r. Do rozliczenia jest 13 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Wynagrodzenie za przepracowany
Zobacz także
Zobacz także:
Pytanie: Czy dopuszczalne jest, aby wnioskowanie o urlop oraz akceptacja urlopu odbywały się drogą e-mailową? Czy w powyższym przypadku kadry mogą przechowywać dokumenty z akceptacją e-mailową? W regulaminie pracy mamy następujący zapis: urlop zostaje udzielony, jeśli pracownik otrzyma pozytywną decyzję w sprawie złożonego w tym przedmiocie wniosku, tj. gdy pracodawca podpisze wniosek. Nie można rozpocząć korzystania z urlopu wypoczynkowego bez pozytywnej decyzji pracodawcy (podpisanego wniosku urlopowego).
Dowiedz się, jak prawidłowo udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym w różnych wymiarach czasu pracy oraz jak zaokrąglać urlop wypoczynkowy. Poznaj przykłady rozliczeń.
Pytanie: Pracodawca do 31 stycznia 2023 r. nie zatrudniał żadnych pracowników na umowę o pracę. W związku z tym nie miał obowiązku informowania kogokolwiek, że nie wypłaca świadczeń urlopowych. Po raz pierwszy w roku 2023 ma zatrudnić na umowy o pracę 2 osoby 1 marca 2023 r. Do kiedy i w jaki sposób należy te osoby poinformować, że pracodawca nie będzie wypłacał w roku 2023 świadczenia urlopowego?
Pytanie: Pracownica w dniu, w którym miała wrócić do pracy po urlopach rodzicielskich, złożyła wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy do końca sierpnia (czyli ponad 14 dni). Fundacja zatrudnia poniżej 20 osób i wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe. W tej sytuacji zostanie ono wypłacone po terminie, czyli już w trakcie trwania urlopu. Czy jednostka może ww. świadczenie zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.