Terminem kapitał żelazny zwanym też funduszem wieczystym, określa się źródło finansowania organizacji pozarządowej w postaci korzystania z posiadanego przez nią majątku. Na kapitał żelazny składają się środki gromadzone w celu uzyskania zysków służących do sfinansowania celów statutowych organizacji.
Zobacz także
Wolne środki pieniężne z otrzymanej darowizny lub grantu organizacja pozarządowa może zdeponować na lokacie bankowej.
W przypadku wystąpienia szkód w związku z powodzią przedsiębiorca może otrzymać jednorazowe świadczenie interwencyjne na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Od 26 listopada br. świadczenie interwencyjne może otrzymać także organizacja pozarządowa i inny podmiot prowadzący działalność pożytku publicznego, a także podmiot ekonomii społecznej.
Niektóre organizacje pozarządowe mogą otrzymywać lub nabywać nieruchomości publiczne, tj. pochodzące z zasobów skarbu państwa lub będące własnością niektórych państwowych agencji. Zasady takiego przekazania lub nabywania zostały uregulowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Spadek dla organizacji pozarządowej. Na co powinien zwrócić uwagę obdarowany! >
Kiedy darowiznę ująć w księgach rachunkowych? >
Wolontariat w organizacjach pozarządowych >
Pytanie: Pracownica 22 stycznia 2025 r. uzyska wiek emerytalny (60 lat). Fundacja chce wypowiedzieć jej umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, chyba że pracownica sama złoży wniosek o rozwiązanie umowy w związku z przejściem na emeryturę. Pytanie dotyczy terminu wręczenia tego wypowiedzenia przez pracodawcę. Czy możemy złożyć to wypowiedzenie np. pod koniec października, aby zachować 3-miesięczny okres wypowiedzenia (który upłynie pod koniec stycznia 2025 roku)? Mamy wątpliwości, gdyż – jak wiadomo – pracownik jest w okresie ochronnym i nie można mu wręczyć wypowiedzenia, ale samo rozwiązanie nastąpiłoby już po tym okresie ochronnym, tj. po uzyskaniu wieku emerytalnego. Czy można takie wypowiedzenie przekazać o tyle wcześniej, żeby rozwiązanie nastąpiło już po uzyskaniu wieku emerytalnego przez pracownika, a jeśli nie, to kiedy najszybciej można wręczyć to wypowiedzenie przy zachowaniu u tej osoby 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia?
Pytanie: Fundacja przyjmuje nowych pracowników. Kiedy może żądać udokumentowania niekaralności od kandydata do pracy?
Organizacje działające w sferze pożytku publicznego są zobligowane do zachowania transparentności w zakresie prowadzonych działań i wydatkowanych środków. Zachowaniu tych wymogów mają pomóc procedury i specyficzne rozwiązania w rachunkowości i sprawozdawczości. Sprawdź, gdzie najczęściej są popełniane błędy i jak ich uniknąć.
Z tego tekstu dowiesz się:
Organizacje pozarządowe często do swej działalności wykorzystują użyczone nieruchomości. Wiele z nich, zwłaszcza na początku funkcjonowania, ma ograniczone fundusze, szczególnie na wydatki wewnętrzne, takie jak siedziba organizacji. Warto zatem pamiętać o podatkowych skutkach takiego użyczenia.
Organizacje pozarządowe, oprócz obowiązków związanych z prowadzoną ewidencją, muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych. Poznaj wskazówki eksperta w tym zakresie.
Jedną z form finansowania działalności statutowej organizacji pozarządowych jest spadek. Dla organizacji przyjmującej nie zawsze przyjęcie spadku będzie korzystne. Warto również pamiętać, że spadki oraz zapisy nie mogą zasilać majątku stowarzyszeń zwykłych. Są to jedyne organizacje, którym ograniczono dostęp do środków mogących służyć realizacji celów określonych w regulaminie.
Korzystanie z pomocy świadczonej przez wolontariuszy jest istotnym elementem prowadzenia działalności statutowej przez organizacje pozarządowe.
Organizacje mają 3 miesiące od dnia bilansowego na sporządzenie sprawozdania finansowego. Gdy rok kalendarzowy pokrywa się z bilansowym, oznacza to, że termin mija 31 marca, a zakres sporządzonego sprawozdania uzależniony jest od wyboru załącznika ustawy o rachunkowości wg którego jest ono przygotowywane.
Wiele organizacji pozarządowych posiada w swoich zasobach majątkowych składniki, które ujmowane są jako środki trwałe. Zdarza się, że składniki te przestają być użytkowane na potrzeby działalności NGO i zostają sprzedawane, czasem likwidowane. Pojawia się wtedy wątpliwość, jak prawidłowo rozliczyć takie działania.
Organizacje mogą korzystać z kolejnych funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Między innymi można już złożyć pełnomocnictwa UPL-1 i zawiadomienia OPL-1, a także przeglądać informacje o pełnomocnictwach.
Dość istotnymi źródłami finansowania działalności organizacji są kredyty bankowe, a także pożyczki, niekoniecznie zaciągane w bankach. Ponadto ulokowane w bankach środki są źródłem w miarę bezpiecznych zysków z oprocentowania depozytów. Bezpiecznych, chociaż często narażonych na negatywny wpływ inflacji i innych uwarunkowań rynkowych. Warto więc wspomnieć o tych formach finansowania.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.