Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia projektu, który ma uprościć wdrożenie obowiązkowego KSeF! Obowiązkowy KSeF zostanie wprowadzony etapami, dodatkowo, do 31 lipca 2026 r., zostaną odroczone niektóre rozwiązania, jak np. utrzymanie dodatkowego odroczenia terminu w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.
Sprawdź porównanie aktualnych przepisy w zakresie VAT z nadchodzącymi zmianami.
Od nowego roku limity podatkowe zostaną obniżone, gdyż kurs euro z 1 października 2024 r., będący podstawą obliczeń, jest niższy (4,2846 zł) w porównaniu do roku ubiegłego (4,6091 zł).
Zobacz także
Poznaj ważny wyrok NSA dotyczący zakwaterowania pracownika oddelegowanego >
Preferencje podatkowe. Wspierając Ukraińców, można z nich korzystać do końca 2024 roku >
Uchwała o sygnalistach ma zapewnić ochrona pracowników zgłaszających naruszenie prawa w związku z zatrudnieniem niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Ustawa została już podpisana przez prezydenta.
Od 17 maja 2024 r. wszystkie stanowiska pracy muszą spełniać nowe wymogi, a laptopy są uznane za powszechne narzędzia pracy i kwestie związane z ich użytkowaniem podlegają regulacji.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o PIT i ustawy o CIT. Ustawa zakłada przedłużenie do końca 2024 roku preferencji podatkowych dotyczących darowizn przekazanych ofiarom wojny.
Przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, pani Agnieszka Buczyńska, ogłosiła nabór na 5 członków Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Resort finansów przygotował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, który dostosowuje przepisy do KSeF. Projekt przewiduje trzy zmiany w treści niektórych szczególnych rodzajów faktur, z których dwie związane są z wprowadzanym obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur.
Rolnicy indywidualni podlegający przepisom ustawy o podatku rolnym będą mogli przekazywać 1,5% podatku należnego na rzecz wybranego przez siebie rolniczego związku zawodowego. Takie są założenia poselskiego projektu nowelizacji m.in. tej ustawy, który wpłynął do Sejmu.
Aby otrzymywać 1,5% podatku PIT, OPP powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. OPP, które w ubiegłych latach zgłosiły swój rachunek i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności.
Legalny pobyt obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, zostanie przedłużony do 4 marca 2024 r. A w niektórych przypadkach nawet do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.