Odpowiedź: Jeśli powstały niedopłaty do wynagrodzeń, należy po niezwłocznie wypłacić pracownikom wyrównanie wynagrodzeń. Wyrównania będą stanowiły przychód ze stosunku pracy w momencie wypłaty, czyli w tym roku. A zatem żadne korekty dokumentów do ZUS czy podatku dochodowego za 2023 r. nie będą wymagane. Zaliczkę na podatek oraz składki ZUS należy pobrać w momencie wypłaty wyrównania.
Jak dokonać korekty składek ZUS i podatku PIT wynikającej z niedopłaty wynagrodzeń?
Pytanie: Przy korygowaniu list płac w 2023 roku okazało się, że powstały niedopłaty do wynagrodzeń. Jesteśmy prywatną szkołą, a niedopłaty powstały przy wynagrodzeniach dyrektorów. Jakie będą tego konsekwencje? Jak prawidłowo zrobić dopłaty w tym roku? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?
Dowiesz się jak dokonać korekty niedopłaty wynagrodzenia na gruncie ZUS
Dowiesz się jak dokonać korekty niedopłaty wynagrodzenia na gruncie VAT
Zobacz także
Pracownicy mogą jednak żądać odsetek ustawowych zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Przepisy tego kodeksu stosuje się bowiem również w obszarze prawa pracy, jeśli te nie normują określonych spraw i nie jest to sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Na podstawie art. 481 Kodeksu cywilnego, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.
Obecnie odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 11,25%. Odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń m.in. z tytułu stosunku pracy są zwolnione z podatku dochodowego.
Analogicznego zwolnienia od składek dla odsetek nie ma w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak nie podlegają one oskładkowaniu (pismo ZUS z 7 marca 2001 r., FUu 077-7/01).
Wypłata wyrównań za listopad 2023 r. wiąże się również z przeliczeniem świadczeń zasiłkowych, wynagrodzeń chorobowych, wypłaconych począwszy od grudnia 2023 r. gdzie podstawę wymiaru obliczano z okresu zawierającego wynagrodzenia za listopad 2023 r. Podstawę wymiaru zasiłków ustala się bowiem z wynagrodzeń wypłaconych „za okres”, czyli jeśli pracodawca dokona wyrównania wynagrodzenia za listopad 2023 r., zajdzie konieczność przeliczenia podstaw wymiaru świadczeń zasiłkowych i również wypłaty wyrównań tych świadczeń, które zostały zaniżone.
Należałoby również przeliczyć i wyrównać inne należności za listopad, jeśli takie były (np. zwolnienia od pracy typu opieka nad dzieckiem do 14 lat, czy urlop okolicznościowy).
-
art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.).
-
art. 481 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.).
-
art. 11 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).
-
art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2780).