Crowdfunding staje się coraz istotniejszą formą finansowania działalności statutowej organizacji pozarządowych. Jest nie tylko symbolem czasu, gdy zdecydowana większość aktywności, także organizacji pozarządowych, przeniosła się na dobre do Internetu. Crowdfunding to także stosunkowo tani, nieabsorbujący i zasadniczo bezpieczny sposób pozyskiwania środków.
Artykuł przybliży zasady korzystania z crowdfundingu jako źródła finansowania NGO
Wymienia najważniejsze platformy crowdfundingowe i określa ich charakterystykę
Zobacz także
Lokaty bankowe NGO. Sprawdź, jak zaksięgować odsetki w ewidencji
Jakie skutki podatkowe wywołuje otrzymanie spadku przez Fundację?
Czy można odwoła darowiznę na rzecz NGO?
Kapitał żelazny w NGO. Co to takiego?
Sprawdź, jak rozliczyć zyski z loterii przeprowadzanej przez NGO
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje obowiązek tworzenia funduszu, który ma za zadanie dofinansowywać działalność sportową prowadzoną przez stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe. Jest to Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów.
Terminem kapitał żelazny zwanym też funduszem wieczystym, określa się źródło finansowania organizacji pozarządowej w postaci korzystania z posiadanego przez nią majątku. Na kapitał żelazny składają się środki gromadzone w celu uzyskania zysków służących do sfinansowania celów statutowych organizacji.
Pytanie: Szkoła w ramach integracji ucznia z orzeczeniem o kształceniu specjalnym chce sfinansować jego wyjazd na wycieczkę przedmiotową. Czy finansowanie takie może być w formie zwrotu za wydatki, jakie uczeń poniesie w związku z przejazdami, zakwaterowaniem i wyżywieniem na wycieczce w ramach programu nauczania? Czy przedstawione dokumenty powinny być wystawione na tego ucznia, czy na szkołę?
Umowa sponsoringu nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym, w związku z czym jest tzw. umową nienazwaną. Jej zasadniczą cechą charakterystyczną jest przede wszystkim świadczenie, które powinno zobowiązywać obie strony umowy. Mamy więc do czynienia z ekwiwalentnością świadczeń obu stron. Poznaj więcej zasad cechujących to źródło finansowania NGO.
Pytanie: Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą (forma opodatkowania ryczałt) zatrudnia pracowników młodocianych. Pracodawca otrzymuje dofinansowanie wynagrodzeń z Ochotniczych Hufców Pracy oraz dofinansowanie za wyszkolenie ucznia po zakończeniu kształcenia. Czy ten pracodawca powinien wliczać wymienione dofinansowania do podstawy opodatkowania oraz podstawy do składki zdrowotnej w ramach prowadzonej działalności?
Pytanie: Dwie pracownice z ponad 30-letnim stażem przedłożyły orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Zatrudniamy łącznie 11 pracowników. Czy muzeum może wystąpić do PFRON o dofinansowanie do wynagrodzenia dla tych pracownic?
Pytanie: W organizacji pracuje 38 osób. Zatrudniamy powyżej 6% osób niepełnosprawnych. 10 stycznia 2023 r. jeden z pracowników pracujący od 7 marca 1994 r. przedstawił pracodawcy orzeczenie z 26 września 1996 r. z obwodowej komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia. Komisja zaliczyła go do 3. grupy inwalidów z ogólnego stanu zdrowia oraz uznała, że inwalidztwo istniało przed 16. rokiem, życia. Orzeczenie wydano na stałe (jest trwałe). Pracodawca wiedział, że pracownik posiada orzeczenie, ale z uwagi na to, że pracownik nie dostarczył dokumentu potwierdzającego ten fakt, nie wykazywał pracownika jako osoby niepełnosprawnej. Czy od dnia dostarczenia dokumentu, tj. od 10 stycznia 2023 r., można zaliczyć pracownika do osób niepełnosprawnych? Czy trzeba wykazać efekt zachęty? Czy można składać za tego pracownika informację INF-D-P? Czy należy się na tego pracownika dofinansowanie?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.