Odpowiedź: Od 1 stycznia 2024 r. stosowane są przepisy art. 24ca ustawy o CIT określające tzw. minimalny podatek dochodowy. Obowiązek opłacania minimalnego podatku dochodowego mają dwie grupy podatników podatku dochodowego od osób prawnych (o ile nie są to podatnicy, do których nie stosuje się przepisów o minimalnym podatku dochodowym). Są to spółki objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym oraz podatkowe grupy kapitałowe, które w roku podatkowym:
Czy podatek minimalny dotyczy stowarzyszenia OPP prowadzącego działalność odpłatną i nieodpłatną

Pytanie: Jestem stowarzyszeniem OPP, prowadzę działalność statutową nieodpłatną i odpłatną. Sporządzam CIT 8 i CIT 8/0. Rok 2024 po raz pierwszy zakończyłam ze stratą. Czy podatek minimalny nas dotyczy? Jeżeli nie, to na jakiej podstawie, jeżeli tak, to też dlaczego. Wydaje mi się, że nie muszę składać CIT/M, bo nie prowadzę działalności gospodarczej.
poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
wykazują określony niski wskaźnik dochodowości w ramach działalności operacyjnej wynikający ze stosunku przychodów do kosztów uzyskania przychodów, tj. osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określony zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 1% (zob. art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT).
W świetle powyższego stowarzyszenia nie podlegają obowiązkowi opłacania minimalnego podatku dochodowego (skoro nie są spółkami).
Zobacz także
Koszty w organizacjach pozarządowych – jak je analizować i optymalizować?
Jak bezbłędnie sporządzić sprawozdanie merytoryczne organizacji non profit
Działalność gospodarcza w organizacjach pozarządowych. O czym warto wiedzieć?
art. 24ca ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.).
Podobne artykuły
Zobacz również
Nasz magazyn Pokaż listę wydań »
nr 284 kwiecień 2025
