Czy fundacja musi wysłać niezatwierdzone sprawozdanie do KAS

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 7 października 2025

Pytanie: Sprawozdanie naszej fundacji podlega badaniu przez firmę audytorską i dopiero po zbadaniu było zatwierdzane i wysyłane do KAS (nie prowadzimy działalności gospodarczej). W bieżącym roku ze względu na trudności ze znalezieniem firmy audytorskiej nie zdążyliśmy z badaniem sprawozdania i uzyskaniem opinii biegłego, więc sprawozdanie nie zostało zatwierdzone. Czy w takim przypadku powinniśmy wysyłać niezatwierdzone sprawozdanie do KAS? Przeczytałam informację o wysyłce sprawozdań niezatwierdzonych do KRS, natomiast nie wysyła się sprawozdania do KAS, jeśli zostało niezatwierdzone – czy to prawda?

Odpowiedź: Tak, do KAS nie składa się niezatwierdzonych sprawozdań finansowych.

Fundacje bez działalności gospodarczej a obowiązki sprawozdawcze

Zgodnie z ustawą o rachunkowości do fundacji, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej, nie stosuje się przepisów rozdziałów 6 i 7 ustawy. Zatem do fundacji nie stosuje się przepisów dotyczący składania niezatwierdzonych sprawozdań finansowych do KRS.

 Kto musi przekazać sprawozdanie finansowe do KAS i w jakim terminie

Ponadto (zgodnie z ustawą o CIT) podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej:

  • sprawozdanie finansowe,
  • odmowę podpisu, o której mowa w art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości,
  • oświadczenie lub odmowę złożenia oświadczenia, o których mowa w art. 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości, jeżeli zostały one sporządzone,
  • wraz ze sprawozdaniem z badania,

w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.

Obowiązek przekazania sprawozdania finansowego Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej nie dotyczy podmiotów zwolnionych podmiotowo z podatku oraz podmiotów, które na podstawie odrębnych przepisów mają obowiązek przekazywania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości albo w formacie, o którym mowa w art. 45 ust. 1ga lub 1h tej ustawy. Obowiązek przekazania sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe nie są objęte obowiązkiem badania.

 Czy niezatwierdzone sprawozdanie fundacji trzeba przekazać do KAS

Na podstawie wskazanych przepisów przekazanie sprawozdania finansowego (łącznie z dodatkowymi dokumentami) do urzędu skarbowego powinno nastąpić w terminie 15 dni od daty jego zatwierdzenia. Zatem dopiero jak sprawozdanie finansowe zostanie zatwierdzone (niezależnie od terminu), to należy je złożyć w urzędzie skarbowym. Ani ustawa o CIT, ani ustawa o rachunkowości nie wymagają składania do urzędu skarbowego niezatwierdzonych sprawozdań finansowych.

Podstawa prawna: 
  • art. 80 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.),
  • art. 27 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2025 r.poz. 278 ze zm.).
Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.

Nr 293 Październik 2025 r.

Nr 293 Październik 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej