Poznaj obowiązki pracodawcy wobec ZUS w ostatnim kwartale 2024 roku

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 17 września 2024
str. 29

W ciągu całego roku na płatnikach składek (np. pracodawcach, zleceniodawcach lub osób prowadzących działalność gospodarczą) spoczywa wiele obowiązków wobec ZUS. W czwartym kwartale 2024 roku oprócz terminowego naliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne na płatniku będzie ciążył obowiązek ustalenia, czy w następnym roku kalendarzowym będzie płatnikiem zasiłków czy nie. Sprawdź szczegóły.

Korzyści 

Dowiesz się:

  • Jakie są terminy płatności składek ZUS w IV kwartale 2024 r.
  • Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2024 r.
  • Kogo uwzględniać w liczbie ubezpieczonych
  • jakich innych obowiązkach wobec ZUS pracodawca powinien pamiętać

Jakie są terminy płatności składek ZUS w IV kwartale 2024 r.

Zgodnie z przepisami ustawy systemowej płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne (ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS DRA oraz ZUS RPA) oraz opłaca składki za dany miesiąc.

Terminy złożenia dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek ZUS

Termin złożenia dokumentów rozliczeniowych i opłacenia składek

Kto ma dany obowiązek

 

do 5. dnia następnego miesiąca

jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe

do 15. dnia następnego miesiąca

płatnicy składek posiadający osobowość prawną -Spółki kapitałowe (spółki akcyjne oraz z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, jednostki samorządu terytorialnego (urzędy gminy i miasta) uczelni wyższych, kościołów, ZOZ, ZUS itp.

do 20. dnia następnego miesiąca

płatnicy składekopłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, przedsiębiorcy i inne podmioty nie posiadające osobowości prawnej, które zatrudniają innych ubezpieczonych, w tym spółek osobowych (spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).

Jeżeli koniec tego terminu przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.

Jakie są terminy płatności składek w IV kwartale 2024 roku

Za jaki miesiąc składki

Termin płatności

składki ZUS za wrzesień 2024 r.

  • do 7 października 2024 r. - termin dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych
  • do 15 października 2024 r. - termin dla płatników składek posiadających osobowość prawną
  • do 21 października 2024 r. - termin dla pozostałych płatników składek (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz płatników składek posiadających osobowość prawną)

Składki ZUS za październik 2024 r.

  • do 5 listopada 2024 r. - termin dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych
  • do 15 listopada 2024 r. - termin dla płatników składek posiadających osobowość prawną
  • do 20 listopada 2024 r. - termin dla pozostałych płatników składek (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz płatników składek posiadających osobowość prawną)

Składki ZUS za listopad 2024 r.

  • do 5 grudnia 2024 r. - termin dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych
  • do 16 grudnia 2024 r. - termin dla płatników składek posiadających osobowość prawną
  • do 20 grudnia 2024 r. - termin dla pozostałych płatników składek (z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz płatników składek posiadających osobowość prawną)
Przykład

Pan Roman prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest obowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrożone za siebie i za 2 pracowników oraz 3 zleceniobiorców. Termin przesłania deklaracji rozliczeniowych, imiennych raportów miesięcznych (ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS DRA oraz ZUS RPA) oraz opłacenia składki według ustawy to do 20. dnia następnego miesiąca. W związku z tym pan Roman obowiązany jest dochować tego obowiązku za wrzesień 2024 r. – do 21 października 2024 r. (20 październik 2024 r. przypada na niedzielę).

Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2024 r.

Według stanu na 30 listopada ustala się, który podmiot (pracodawca czy ZUS) uprawniony będzie do wypłaty ubezpieczonym w 2025 r. świadczeń z tytułu choroby lub macierzyństwa. Prawo do zasiłków ustalają bowiem oraz zasiłki te wypłacają:

  • płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia,
  • oddziały ZUS m.in. ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.

Kogo uwzględniać w liczbie ubezpieczonych

Kogo należy uwzględniać w liczbie ubezpieczonych

Kogo nie należy uwzględniać w liczbie ubezpieczonych

  • pracowników,
  • podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące,
  • podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.
  • osób przebywających na urlopach wychowawczych,
  • osób przebywających na urlopach bezpłatnych,
  • duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.
 

Jeżeli oddział ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku przed 1 stycznia, kontynuuje tę wypłatę za nieprzerwany okres niezdolności do pracy w nowym roku kalendarzowym, nawet jeżeli od 1 stycznia płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym. W przypadku zmiany rodzaju pobieranego zasiłku po 1 stycznia wypłaty kolejnego zasiłku dokonuje płatnik składek.

Przykład

Spółka z o.o. „ALFA” w 2024 r. była uprawniona do wypłacania zasiłków. Na 30 listopada 2023 r. zgłaszała bowiem do ubezpieczenia chorobowego 21 osób. Na 30 listopada 2024 r. również zatrudnia 21 osób. Z tym, że jedna osoba przebywa na urlopie wychowawczym. W związku z tym nie należy jej wliczać do liczby osób zgłoszonych od ubezpieczenia chorobowego. Dlatego w 2025 r. to ZUS będzie płatnikiem zasiłków w stosunku do osób zatrudnionych w spółce „ALFA”.

O jakich innych obowiązkach wobec ZUS pracodawca powinien pamiętać

Nie należy zapominać również o pozostałych obowiązkach przypisanych przepisami prawa, które mogą wystąpić w IV kwartale 2024 r., tj.

  • zgłaszanie osób do ubezpieczeń lub ich wyrejestrowanie,
  • zgłoszenie umowy o dzieło na formularzu ZUS RUD,
  • wystawianie zaświadczeń do ZUS do celów wypłaty świadczeń krótkoterminowych lub długoterminowych (emerytury, renty).
Przykład

Pani Anna prowadząca działalność gospodarczą w dniu 5 listopada zawarła umowę o dzieło z panem Michałem na zaprojektowanie logo jej firmy. W związku z tym w IV kwartale 2024 r. powstał obowiązek zgłoszenia zawarcia umowy o dzieło w ZUS. Pani Ania ma termin do 12 listopada na przesłanie do ZUS ww. formularza (obowiązuje 7- dniowy terminie poinformowania ZUS o zawartej umowie o dzieło).

Podstawa prawna: 
  • Art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 497).
  • Art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2780).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Słowa kluczowe:
obowiązki pracodawcyZUS

Nr 274 wrzesień 2024

Nr 274 wrzesień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej