W Sejmie trwają prace nad zmianami w ustawie o rachunkowości. cześć z nich ma obowiązywać już przy sporządzaniu sprawozdań za rok 2024. Sprawdź co się zmieni i czy zmiany będą miały wpływ na uproszczenie prac związanych z końcem roku bilansowego organizacji pozarządowych.
Dowiesz się:
Zobacz także
Sprawdź wskazówki pozwalające na szybkie i rzetelne przeprowadzenie spisu z natury
Jak dokonywać amortyzacji środków trwałych w fundacji nieprowadzącej działalności gospodarcze
Gdzie powinno być przesłane roczne sprawozdanie stowarzyszenia wpisanego do KRS?
Sprawozdawczość organizacji pozarządowych nie jest oczywista. Mimo że wydaje się, iż sprawozdania wg załącznika nr 6 stały się standardem, to nadal popełniane są błędy i niektóre organizacje przygotowują swoje sprawozdania wg załącznika nr 4 czy 5. Należy zatem przyjrzeć się tym zagadnieniom, tym bardziej że mamy przygotowywaną nowelizację ustawy o rachunkowości, nad którą obecnie trwają prace w Sejmie.
Sprawozdanie finansowe powinno odznaczać się:
Wyniki inwentaryzacji stanowią bazę sporządzanego co roku sprawozdania finansowego, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe przeprowadzenie. W artykule znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do inwentaryzacji, którą możesz rozpocząć już od października.
Warto wybrać podmiot uprawniony do zbadania sprawozdania finansowego za rok 2024 w takim czasie, aby biegły rewident przeprowadzający to badanie mógł wziąć udział w rocznej inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.
Organizacje pozarządowe, oprócz obowiązków związanych z prowadzoną ewidencją, muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych. Poznaj wskazówki eksperta w tym zakresie.
Sporządzanie sprawozdania finansowego przez organizacje pozarządowe to jeden podstawowych obowiązków tych jednostek. Nie zawsze jednak występuje obowiązek badania takiego sprawozdania. Dowiedź się, czy sprawozdanie Twojej organizacji podlega obowiązkowemu badaniu.
Z webinaru dowiesz się:
Większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro. Za 2023 rok niektóre z nich nie mają już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej. Jeśli chcesz wiedzieć jak na podstawie obowiązujących przepisów sporządzić sprawozdanie fundacji lub stowarzyszenia ten e-book jest dla Ciebie.
Organizacje pozarządowe sporządzające sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 lub 6 muszą przygotować informację dodatkową.
Pytanie: Czy sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej może być podpisanepodpisem osobistym?
Tym razem prezentujemy kolejny dokument wchodzacy w skład sprawozdania finansowego – Sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Organizacje mają 3 miesiące od dnia bilansowego na sporządzenie sprawozdania finansowego. Gdy rok kalendarzowy pokrywa się z bilansowym, oznacza to, że termin mija 31 marca, a zakres sporządzonego sprawozdania uzależniony jest od wyboru załącznika ustawy o rachunkowości wg którego jest ono przygotowywane.
Organizacje pozarządowe sporządzają rachunek zysków i strat. Przy czym te jednostki, które będą sprawozdanie sporządzały wg załącznika nr 1, będą miały wybór – sporządzą go w wersji porównawczej lub kalkulacyjnej.
Organizacje sporządzające sprawozdanie wg załącznika nr 6 przygotowują wersję uwzględniającą specyfikę działalności statutowej. Te organizacje (inne niż fundacje i stowarzyszenia), które spełniają kryteria dla jednostek mikro, mogą korzystać z załącznika nr 4 lub spełniające kryteria małych jednostek – z załącznika nr 5.
Istotne zmiany w zakresie sprawozdawczości organizacji pozarządowych nastąpiły w 2017 roku, jednak nadal popełniane są błędy zarówno przy prezentacji danych za bieżący okres, jak i przy przekształcaniu danych porównawczych. Przyjrzyjmy się, na co warto szczególnie uważać.
W tym wydaniu omawiamy słownictwo związane z rachunkiem zysków i strat.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.