Przepisy ustawy o pożytku wskazują, iż organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności w terminie do 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej. Czasu więc wydaje się jeszcze dużo, ale prace warto zacząć wcześniej.
Organizacje pozarządowe nie muszą już sporządzać rachunku wyników. Wszystkie sporządzają rachunek zysków i strat. Przy czym te jednostki, które będą sprawozdanie sporządzały wg załącznika nr 1, będą miały wybór – sporządzą go w wersji porównawczej lub kalkulacyjnej. Z kolei te organizacje sporządzające sprawozdanie wg załącznika nr 6 przygotowują wersję uwzgledniającą specyfikę działalności statutowej.
Podmioty, które są beneficjentami dotacji muszą pamiętać nie tylko o spełnieniu wymogów związanych z rozliczeniem otrzymanego dofinansowania, ale także o prawidłowym ujęciu i pokazaniu jego skutków w sprawozdaniu finansowym. Podpowiemy, jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.
Zdecydowana większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro, jeśli organy zatwierdzające ich sprawozdania podejmowały w odniesieniu do roku 2016 czy 2015 taką decyzję. Za 2021 rok niektóre z nich nie miały już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej.
Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego. Głównym jej celem jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki oraz doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do ich zgodności ze stanem faktycznym.
Wyboru podmiotu uprawnionego do zbadania sprawozdania finansowego za 2022 rok należy dokonać w takim czasie, aby biegły rewident przeprowadzający to badanie mógł wziąć udział w rocznej inwentaryzacji znaczących składników majątkowych. Wiąże się to z koniecznością poinformowania biegłego rewidenta o terminach jej przeprowadzenia. Wprawdzie PIBR zaleca biegłym ograniczenie kontaktów w jednostką, ale przepisy w tym zakresie są nieubłagane – biegły powinien mieć możliwość uczestniczenie w inwentaryzacji.
Pytanie: Pytanie dotyczy jednostki, prowadzącej obowiązkowo księgi handlowe. W jakim terminie w tym roku należy złożyć sprawozdanie finansowe spółki do KRS?
Do 15 października 2022 r. przedłużono termin publikacji przez OPP ich sprawozdania finansowego i merytorycznego.
Pytanie: Czy sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej może być podpisane podpisem osobistym?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.