Większość organizacji non profit nie prowadzi działalności gospodarczej. W przeszłości mogły one sporządzać sprawozdanie finansowe z uwzględnieniem uproszczeń przewidzianych dla jednostek mikro. Za 2023 rok niektóre z nich nie mają już takiej możliwości, ponieważ z katalogu jednostek mikro zostały usunięte stowarzyszenia i fundacje. Nie ma już znaczenia, że nie prowadzą one działalności gospodarczej. Jeśli chcesz wiedzieć jak na podstawie obowiązujących przepisów sporządzić sprawozdanie fundacji lub stowarzyszenia ten e-book jest dla Ciebie.
Organizacje pozarządowe sporządzające sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 lub 6 muszą przygotować informację dodatkową.
Pytanie: Czy sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej może być podpisanepodpisem osobistym?
Tym razem prezentujemy kolejny dokument wchodzacy w skład sprawozdania finansowego – Sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Organizacje mają 3 miesiące od dnia bilansowego na sporządzenie sprawozdania finansowego. Gdy rok kalendarzowy pokrywa się z bilansowym, oznacza to, że termin mija 31 marca, a zakres sporządzonego sprawozdania uzależniony jest od wyboru załącznika ustawy o rachunkowości wg którego jest ono przygotowywane.
Organizacje pozarządowe sporządzają rachunek zysków i strat. Przy czym te jednostki, które będą sprawozdanie sporządzały wg załącznika nr 1, będą miały wybór – sporządzą go w wersji porównawczej lub kalkulacyjnej.
Organizacje sporządzające sprawozdanie wg załącznika nr 6 przygotowują wersję uwzględniającą specyfikę działalności statutowej. Te organizacje (inne niż fundacje i stowarzyszenia), które spełniają kryteria dla jednostek mikro, mogą korzystać z załącznika nr 4 lub spełniające kryteria małych jednostek – z załącznika nr 5.
Istotne zmiany w zakresie sprawozdawczości organizacji pozarządowych nastąpiły w 2017 roku, jednak nadal popełniane są błędy zarówno przy prezentacji danych za bieżący okres, jak i przy przekształcaniu danych porównawczych. Przyjrzyjmy się, na co warto szczególnie uważać.
W tym wydaniu omawiamy słownictwo związane z rachunkiem zysków i strat.
Ponieważ w tym roku czas na sporządzenie sprawozdania finansowego nie będzie wydłużony tak jak to miało miejsce w okresie pandemii, warto już teraz zacząć do niego przygotowania.
Sprawdź również inne webinary:
Sprawdź jak w sprawozdaniu jednostki NGO należy ująć w koszty.
Sprawdź jak ująć w sprawozdaniu finansowym za rok 2023 przychody NGO.
Pytanie: Zwracam się z następującym zapytaniem: czy starostwo powiatowe jako urząd nadal ma obowiązek sporządzać sprawozdanie RB 27S do 10. dnia każdego miesiąca? Czy tylko należy sporządzać sprawozdanie jednostkowe jst z terminem do 21. dnia każdego miesiąca (z ksiąg rachunkowych organu i urzędu)?
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące sprawozdań z działalności tzw. merytorycznych niektórych fundacji. Dotyczą one już sprawozdań za 2022 r. Warto zatem wiedzieć, na jakie dane należy szczególnie zwrócić uwagę, aby dobrze przygotować to sprawozdanie.
Kontynuując omawianie RZiS w NGO przypominamy, że organizacje w wersji dotychczasowej RZiS dość szczegółowo muszą pokazać skutki zdarzeń pośrednio związanych z działalnością statutową.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.