Organizacje działające w sferze pożytku publicznego są zobligowane do zachowania transparentności w zakresie prowadzonych działań i wydatkowanych środków. Zachowaniu tych wymogów mają pomóc procedury i specyficzne rozwiązania w rachunkowości i sprawozdawczości. Sprawdź, gdzie najczęściej są popełniane błędy i jak ich uniknąć.
Sławomir Liżewski, prawnik, doradca organizacji pozarządowych
Niektóre organizacje pozarządowe mogą otrzymywać lub nabywać nieruchomości publiczne, tj. pochodzące z zasobów skarbu państwa lub będące własnością niektórych państwowych agencji. Zasady takiego przekazania lub nabywania zostały uregulowane w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Pytanie: Zmarł nasz pracownik, więc należy wypłacić świadczenia po zmarłym. Zgodnie z posiadaną dokumentacją nie ma osób uprawnionych do renty rodzinnej, więc prawa majątkowe ze stosunku pracy wchodzą do spadku. Wiem, że jako DPS nie musimy poszukiwać spadkobierców. Moje pytanie dotyczy księgowego rozliczenia niewypłaconego wynagrodzenia zmarłego pracownika. Powinnam naliczyć ekwiwalent za urlop, zasiłek chorobowy i zaksięgować na kontach 404/240, gdzie będzie naszym zobowiązaniem do czasu wypłaty spadkobiercom. Czy może zaksięgować na koncie 240 dopiero wówczas, gdy zgłoszą się spadkobiercy? Jest jeszcze taka możliwość, że naliczam zaległe wynagrodzenie, księguję na koncie 404/240 i przekazuję na konto depozytowe (konto, na którym są depozyty mieszkańców 240/130), następnie albo wypłacę z depozytu osobom uprawnionym, albo po określonym czasie przekażę do depozytu sądowego. Bardzo proszę o pomoc, jak należy postąpić w tej sytuacji.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.