Wypowiedzenie umowy przez pracownika (art. 30 § 1 pkt 2 kp) oznacza jednostronne działanie i wiąże się z koniecznością zachowania okresu wypowiedzenia. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia w tym czasie – nie ma ochrony jak przy rozwiązaniu za porozumieniem.
Jak najlepiej rozwiązać umowę o pracę przy oczekiwaniu na rentę z ZUS

Pracownik po ustaniu zasiłku chorobowego, wydaniu przez lekarza orzecznika ZUS o czasowej niezdolności do pracy na okres 2 lat oczekuje obecnie na wydanie ostatecznej decyzji ZUS o przyznaniu renty częściowej. Pracownik chciałby zawrzeć nową umowę o pracę na okres próbny 3-miesięczny z inną firmą, która zatrudnia osoby takie jak on, czyli na rencie i z orzeczeniem o niepełnosprawności. W jaki sposób najkorzystniej dla pracownika rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony?
Najkorzystniejsze zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy będzie rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 kp). Wówczas umowa zostanie rozwiązana bez okresu wypowiedzenia – strony mogą ustalić dowolny termin zakończenia umowy. Nie ma negatywnych konsekwencji w świadectwie pracy – nie wskazuje się strony inicjującej ani przyczyny rozwiązania.
Dowiesz się:
- Dlaczego wypowiedzenie umowy przez pracownika może być mniej korzystne niż porozumienie stron
- Czy pracodawca musi rozwiązać umowę przy długotrwałej niezdolności do pracy bez prawa do renty
Dlaczego wypowiedzenie umowy przez pracownika może być mniej korzystne niż porozumienie stron
Czy pracodawca musi rozwiązać umowę przy długotrwałej niezdolności do pracy bez prawa do renty
Jeśli orzeczenie dotyczy czasowej niezdolności do pracy przez okres dłuższy niż 182 dni, ale ZUS nie przyznał jeszcze renty, pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego ani renty, ale nie oznacza to automatycznego rozwiązania umowy. Pracodawca może, ale nie musi rozwiązać umowy z uwagi na długotrwałą niezdolność. Nie ma takiego obowiązku. Chyba że uzna, że nieobecność destabilizuje organizację pracy.
Art. 30 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2025 r., poz. 277 ze zm.).
Podobne artykuły
Zobacz również
Nasz magazyn Pokaż listę wydań »
Nr 288 / Lipiec 2025 r.
