Jak zatrudnić pracownika młodocianego w wakacje – obowiązki pracodawcy

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 30 czerwca 2025
wakceyjna praca młodocianego
Pytanie:

Firma chce zatrudnić ucznia szkoły średniej (wiek 17 lat) do pracy na okres wakacji na miesiąc l (nie będzie to przyuczanie do zawodu). Praca będzie polegać na wykonywaniu pracy pomocnika przy pomiarach geodezyjnych. Prosimy o podanie zasad przyjmowania, pracownika młodocianego:

  • na umowę zlecenia
  • na umowę o pracę.

Jakie jeszcze dokumenty musimy uzyskać oprócz pisemnej zgody opiekuna prawnego (rodzica) o wyrażeniu zgody na wykonywanie pracy zarobkowej?

Generalnym obowiązkiem pracodawcy przy zatrudnianiu młodocianych jest zapewnienie im opieki i pomocy, niezbędnej dla ich przystosowania się do właściwego wykonywania pracy (art. 192 Kodeksu pracy).

Korzyści 

dowiesz się:

  • Jakie są zasady zatrudniania młodocianego w innym celu niż przygotowanie zawodowe
  • Jakie dokumenty obowiązują przy zatrudnieniu młodocianego (nie tylko podczas wakacji)

1.

Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac

2.

Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego

3.

Wykaz lekkich prac określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy; wykaz ten wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy; wykaz lekkich prac nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 204 Kodeksu pracy (patrz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac - Dz.U. z 2023 r. poz. 1240)

4,

Wykaz lekkich prac ustala pracodawca w regulaminie pracy; pracodawca, który nie ma obowiązku wydania regulaminu, ustala wykaz lekkich prac w osobnym akcie

5.

Pracodawca jest obowiązany zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed dopuszczeniem go do pracy (art. 2001 Kodeksu pracy)

Uwaga: Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego (art. 191 § 2 Kodeksu pracy) .

Jakie obowiązki w zakresie BHP ma pracodawca wobec pracowników i zleceniobiorców

Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 Kodeksu pracy. Chodzi o obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy także osobom fizycznym wykonującym pracę również na innej podstawie niż stosunek pracy (a więc np. na podstawie umowy cywilnoprawnej, w szczególności umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług) w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów niebędących jego pracownikami. Obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:

1) na innej podstawie niż stosunek pracy;

2) prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.

W razie prowadzenia prac w miejscu, do którego mają dostęp osoby niebiorące udziału w procesie pracy, pracodawca jest obowiązany zastosować środki niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia tym osobom (art. 304 § 1-4 Kodeksu pracy).

Zasady określone w art. 2001 Kodeksu pracy, należy stosować zarówno w przypadku zatrudniania młodocianego na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej.

Jakie dokumenty obowiązują przy zatrudnieniu młodocianego (nie tylko podczas wakacji)

Jeżeli chodzi o dokumenty związane z zatrudnieniem młodocianego, to przed dopuszczeniem go do pracy należy pamiętać o poddaniu pracownika wstępnym badaniom lekarskim i uzyskaniu orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 201 § 1, art. 229 § 4 Kodeksu pracy).

Należy też uzyskać na piśmie potwierdzenie otrzymania przez pracownika młodocianego oraz jego przedstawiciela ustawowego informacji o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami (art. 201 § 3 Kodeksu pracy).

Generalnie, przy wytwarzaniu i gromadzeniu dokumentów należy opierać się na unormowaniach dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Nr 288 / Lipiec 2025 r.

Nr 288 / Lipiec 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej