Pytanie: Mam pytanie dotyczące momentu uwzględnienia w JPK_V7M faktury korygującej dotyczącej zakupu. 7 maja 2024 r. otrzymałem od firmy telekomunikacyjnej fakturę korektę zmniejszającą VAT naliczony, czyli jest to korekta in minus. Faktura korygująca dotyczyła faktury za kwiecień za usługę dostępu do Internetu (abonament). Faktura ta została uwzględniona w pliku JPK_V7M za kwiecień, a plik ten został wysłany do US przed otrzymaniem faktury korygującej (tj. 2 maja). Czy fakturę korygującą mogę rozliczyć na bieżąco, tj. uwzględnić ją w pliku JPK_V7M za maj, który będzie wysłany w czerwcu, czy jednak powinno się skorygować JPK za kwiecień? Dostawca jako przyczynę korekty podał: „błędnie wyliczona wartość usług”. Dodam, że w związku z wypowiedzeniem umowy nie otrzymam już żadnej faktury od tego dostawcy. Ponadto prawdopodobnie w maju w ogóle nie będziemy dokonywać zakupów, a co za tym idzie, rozliczenie ww. faktury korygującej w maju, oznaczać będzie, że w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK-V7M za maj po stronie podatku naliczonego będzie wykazana wartość ujemna.
Zobaczysz jak rozliczyć fakturę korygującą
Zobacz także
Pytanie: W kwietniu podatnik otrzymał od kontrahenta zaległe faktury zakupu towaru z lutego 2023 i korektę in minus dotyczącą tego zakupu, które nie były ujęte w deklaracji JPK w lutym. Podatnik zamierza rozliczyć je w deklaracji JPK w kwietniu 2023 r. Jak natomiast postąpić w przypadku faktury korygującej in minus z kwietnia? Czy należy ją wykazać w deklaracji w kwietniu 2023 roku, czyli przed rozliczeniem faktury pierwotnej?
Pytanie: W jakim okresie ująć duplikat korekty faktury zakupu wystawiony w 1 lutego 2023 r.? Korekta faktury wystawiona została 28 października 2022 r. i nigdy do nas nie dotarła. Korekta dotyczy faktury z 28 października 2022 r. (zwrot towaru), faktura zakupu również do nas nigdy nie dotarła. Posiadam jej duplikat otrzymany i zaksięgowany 29 grudnia 2022 r. Nie mam żadnych uzgodnień dotyczących obniżenia podstawy opodatkowania z wystawcą faktury korekty, żadnych maili, mam tylko duplikat korekty. Kiedy więc dokonać pomniejszenia podatku naliczonego?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.