Odpowiedź: Osoba powołana aktem powołania do pełnienia funkcji prokurenta nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Prokura nie jest bowiem tytułem do ubezpieczeń społecznych. Powołani do pełnienia funkcji prokurenci od stycznia 2022 r. muszą być natomiast zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu pełnienia tej funkcji, a tym samym powstaje obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego z tego tytułu wynagrodzenia.
Czy fundacja powołująca prokurenta bez wynagrodzenia powinna dokonać zgłoszenia do ZUS
Pytanie: Fundacja prowadząca działalność gospodarczą chce powołać prokurenta bez wynagrodzenia, co w takim przypadku ze zgłoszeniem do ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego?
Ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105 z późn. zm.), tzw. Polski Ład, obowiązująca od 1 stycznia 2022 r., wprowadziła zmiany do art. 66 ust. 1 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, polegające na objęciu w pkt 35a obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (są to m.in. członkowie zarządu, członkowie komisji rewizyjnej, prokurenci). Wskazano w tym przepisie na osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurentów, którzy z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.), z wyłączeniem osób uzyskujących przychody, o których mowa w art. 13 pkt 5 lub 6 tej ustawy, których roczne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekracza kwoty 6.000 zł.
Skoro w fundacji prokurent działa bez wynagrodzenia, nie ma podstaw do objęcia go ubezpieczeniem zdrowotnym.
Zobacz także
Jak rozliczyć dodatek do wynagrodzenia z tytułu dojazdu do pracy?
Art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2024 r. poz. 146 z późn. zm.).