Bardzo fachowo, prostym językiem, wyczerpująco napisane artykuły. Podoba mi się też, że można wam zadać pytanie i zawsze uzyska się dokładną odpowiedź.
Kiedy można zastosować zwolnienie z CIT dochodu fundacji z działalności gospodarczej?
Pytanie: Fundacja prowadzi działalność gospodarczą i statutową, w związku z tym wydziela też koszty administracyjne. Na koszty administracyjne składają się wynagrodzenia prezesa i głównej księgowej, materiały biurowe, najem pomieszczenia i inne, które dotyczą obu działalności. Przez ostatnie lata fundacja generuje stratę i pokrywana jest ona z funduszu zapasowego. Koszty administracyjne rozliczane są współczynnikiem przychodu z działalności gospodarczej/przychody ogółem (przychody z działalności gospodarczej, otrzymane darowizny, otrzymane granty, odsetki od lokat bankowych, zwrot nadpłaconych składek ZUS, roczna korekta VAT). Wyliczonym procentem rozlicza się koszty administracyjne w części przypisanej do kosztów działalności gospodarczej.
Koszty działalności gospodarczej powiększone o koszty administracyjne przypisane w odpowiedniej kwocie działalności gospodarczej przewyższają przychody z działalności gospodarczej. Fundacja płaci podatek CIT, ponieważ dochód przeznacza na inne cele niż statutowe. Czy ta metoda jest właściwa?
Testuj Portal NGO BEZPŁATNIE przez 14 dni!
Sprawdź, co zyskujesz:
- Nieograniczony dostęp do Portalu NGO: codziennie nowe informacje,
- Magazyn Finanse i Prawo w NGO w wersji papierowej, elektronicznej i PDF,
- Nielimitowane, indywidualne konsultacje z ekspertami,
- Bezpłatny newsletter raz w tygodniu,
- Materiały „na życzenie”,
- E-booki, wzory dokumentów, kalkulatory, wskaźniki