Organizacje pozarządowe i inne prowadzące działalność pożytku publicznego mogą prowadzić działalność gospodarczą, która służy przede wszystkim zdobyciu środków na realizację celów statutowych organizacji głównie ze sfery zadań publicznych. Organizacje prowadzące działalność gospodarczą są przedsiębiorcami podlegającymi obowiązkowi rejestracji w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Pytanie: Fundacja prowadzi działalność gospodarczą i statutową, w związku z tym wydziela też koszty administracyjne. Na koszty administracyjne składają się wynagrodzenia prezesa i głównej księgowej, materiały biurowe, najem pomieszczenia i inne, które dotyczą obu działalności. Przez ostatnie lata fundacja generuje stratę i pokrywana jest ona z funduszu zapasowego. Koszty administracyjne rozliczane są współczynnikiem przychodu z działalności gospodarczej/przychody ogółem (przychody z działalności gospodarczej, otrzymane darowizny, otrzymane granty, odsetki od lokat bankowych, zwrot nadpłaconych składek ZUS, roczna korekta VAT). Wyliczonym procentem rozlicza się koszty administracyjne w części przypisanej do kosztów działalności gospodarczej.
Koszty działalności gospodarczej powiększone o koszty administracyjne przypisane w odpowiedniej kwocie działalności gospodarczej przewyższają przychody z działalności gospodarczej. Fundacja płaci podatek CIT, ponieważ dochód przeznacza na inne cele niż statutowe. Czy ta metoda jest właściwa?
Pytanie: Czy książka skarbnika OSP jest wystarczającym dokumentem do prowadzenia księgowości OSP nieprowadzącej działalności gospodarczej, która jest zgłoszona do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów? Jednostka spełnia warunki określone w ustawie do jej prowadzenia. Jeżeli książka skarbnika jest niewystarczająca, proszę o podanie wzoru ewidencji, którą jednostka musi prowadzić.
Kalkulator podatku dochodowego pozwala w prosty sposób oszacować obciążenia wynikające z podatku rocznego i zaliczek na podatek dochodowy. Po uwzględnieniu kosztów i odliczeń można określić, jaki wpływ będzie miał na wynik ekonomiczny podatek dochodowy. Sprawdź, jak korzystać z tego kalkulatora.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.