Planowane są zmiany w formularzach dotyczących pełnomocnictw

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 lipca 2024
wEBINARY ng(66)

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które mają na celu modyfikację niektórych druków przeznaczonych do udzielania, zmiany, odwoływania i wypowiadania pełnomocnictw podatkowych.  Jest to związane m.in. z postępem technicznym, który spowodował częściową dezaktualizację treści dotychczas stosowanych w tym zakresie formularzy, a także z koniecznością ich dostosowania do nowych standardów tworzenia dokumentów elektronicznych.

Korzyści 

Poznasz planowane zmiany w formularzach dotyczących pełnomocnictw

Resort finansów  zamierza zmienić treść kilku formularzy związanych z korzystaniem z pełnomocnictw w sprawach podatkowych. W tym celu został  przygotowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw. Modyfikacja ma objąć następujące wzory formularzy:

  • PPS-1 – pełnomocnictwo szczególne (do wersji 3),

  • PPD-1 – pełnomocnictwo do doręczeń (do wersji 3),

  • OPS-1 – zawiadomienie o zmianie/odwołaniu/wypowiedzeniu pełnomocnictwa szczególnego (do wersji 3),

  • OPD – zawiadomienie o zmianie/odwołaniu/wypowiedzeniu pełnomocnictwa do doręczeń (do wersji 3).

Na czym będą polegać zmiany w formularzach

Zmiany w stosunku do dotychczasowych wersji obowiązujących w tym zakresie formularzy polegają m.in. na usunięciu z nich pól, które są już zbędne, takich jak pola: poczta, faks, adres elektroniczny na portalu podatkowym. I tak usunięcie pola „Poczta” wynika z wymogów wprowadzonych przez Pocztę Polską w zakresie umieszczanych na przesyłce danych adresowych określających nadawcę i adresata oraz ich adresy. Operator ten zrezygnował z wymogu wskazywania w adresie dodatkowo nazwy miejscowości, w której znajduje się urząd pocztowy. Z kolei faks jako forma komunikacji nie jest obecnie stosowany. Został zastąpiony przez tańsze w eksploatacji i dogodniejsze formy komunikacji elektronicznej. Stąd propozycja usunięcia i tej pozycji z formularzy. Natomiast w związku z rozwojem e-usług resortu finansów i wdrażaniem nowej platformy e-Urzędu Skarbowego, forma komunikacji podatnika z organem podatkowym związana z portalem podatkowym nie będzie już wykorzystywana.

Kolejne zmiany wynikają z wejścia w życie nowych regulacji w zakresie doręczeń elektronicznych. Chodzi o objaśnienia do formularzy, które zostają dostosowane do zmienionych przepisów  Ordynacji podatkowej regulujących kwestie doręczeń. Zostały one wprowadzone ustawą z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285 ze zm.).

Pozostałe zmiany w formularzach mają charakter dostosowawczy i upraszczający oraz techniczny. Ich istotą jest m.in. aktualizacja publikatorów aktów prawnych, przenumerowanie pól, odwołań do numerów pól, odnośników i numerów objaśnień, doprecyzowanie i ujednolicenie ich treści, czy zmiana zapisów instrukcji znajdującej się w nagłówku.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Źródło: 
  • projekt (z 27 czerwca 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Nr 274 wrzesień 2024

Nr 274 wrzesień 2024
Dostępny w wersji elektronicznej