Pytanie: Pracodawca obawia się, że zwalniany pracownik wystąpi do sądu o odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy (likwidacja stanowiska, choć de facto te same obowiązki zostały przydzielone osobie wracającej z urlopu rodzicielskiego). Ponieważ pracodawca nie chce wchodzić w spór sądowy z pracownikiem, chciałby wypłacić mu dobrowolnie z ostatnią pensją odszkodowanie z art. 47(1) Kodeksu pracy. Czy takie odszkodowanie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania i oskładkowania, czy należy potraktować je jako część wynagrodzenia i pobrać ZUS/PIT?
Pytanie: 16 grudnia 2023 r. z winy pracownika nasz samochód osobowy uległ wypadkowi. W styczniu 2024 r. otrzymaliśmy decyzję z firmy ubezpieczeniowej o przyznaniu odszkodowania z ubezpieczenia autocasco. Przyznana kwota wpłynęła na nasze konto bankowe w styczniu 2024 roku. Auto zostało w lutym br. oddane do naprawy. Kiedy należy ująć powyższe zdarzenia w księgach rachunkowych – w 2023 czy 2024 roku? Jeżeli w 2023 roku, to jak zaksięgować całą operację?
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.