Jak prawidłowo uregulować kwestie składek członkowskich w stowarzyszeniu

Autor: Marta Jagiełło

Dodano: 30 czerwca 2025
składki członkowskie

Czy Stowarzyszenie powinno podjąć uchwałę: kto i jakiej wysokości i z jaką częstotliwością wpłaca składki członkowskie. Obecnie podjęto uchwałę " składki w wysokości 300 zł na cele funduszu remontowego, koszty .... inwestycji dbanie o część wspólną (... ). Jest tu tylko domyślnie, że to składka członkowska i na co ma być wydatkowana. Czy składki członkowskie winny być określone z jaką częstotliwością maja być opłacane i jakiej wysokości. Obecnie domyślnie w zależności od potrzeb. Czy są jakieś różnice w sprawozdaniu stowarzyszeń a fundacji Gdzie składki członkowskie wykazać w SF i CIT-8.

Odpowiedź: Kwestia składek członkowskich powinna zostać uregulowana w statucie stowarzyszenia, ponieważ składki członkowskie stanowią istotne źródło przychodów stowarzyszenia i takie wymogi nakłada Ustawa Prawo o stowarzyszeniach – art. 10 ust. 1, art. 33 ust. 1. Wymóg Prawa o stowarzyszeniach wskazujący na obowiązek określenia w statucie sposobu ustanawia składek członkowskich jest pojęciem dość szerokim. Możemy się więc spotkać z różnym podejściem: od bardzo szczegółowych regulacji do ogólnych. Np. statut może wskazywać jak często mają być płacone składki oraz w jakiej wysokości. Ale też regulacje mogą jedynie wymieniać organ, który decyduje o wysokości i częstotliwości uchwalania składek (np. że do kompetencji walnego zebrania członków należy podejmowanie uchwał w kwestii wysokości składek). 

Przepisy nie nakazują wprost pobierania składek członkowskich, jednak nawet w sytuacji, gdy stowarzyszenie jest w dobrej kondycji finansowej, nie odstępuje się od pobierania składek. Statut może wskazywać jak często mają być płacone składki oraz w jakiej wysokości, ale również może zawierać zapisy o organie, który decyduje o wysokości i częstotliwości uchwalania składek np. „do kompetencji walnego zebrania członków należy podejmowanie uchwał w kwestii wysokości składek”. Często również statuty zawierają zapisy wskazujące na możliwość pozbawienia członkostwa z powodu nieuiszczania składek za określony czas.

Nie ma obowiązku wydatkowania środków ze składek w określonym czasie, wobec tego środki te można kumulować, a w razie potrzeby członkowie nie będą zobowiązani do płacenia wysokich składek, bo będzie można wykorzystać środki już zgromadzone.

Stowarzyszenia są zwolnione z odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu otrzymywanych składek. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje na zwolnienie składek z podatku dochodowego od osób prawnych, o ile nie są przeznaczone na działalność gospodarczą.

Składki członkowskie są wolne od podatku CIT – bez znaczenia na jakie cele statutowe stowarzyszenia i na jakie działania statutowe zostaną one przeznaczone i wydatkowane. Jedyny wymóg zwolnienia dotyczy nieprzeznaczania składek na działalność gospodarczą - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o CIT. 

W CIT-8 składki członkowskie wykazywane są w części D.1 Ustalenie dochodu/straty w pozycji 53. Przychody z innych źródeł przychodów.

 

Autor: Marta Jagiełło

księgowa z wieloletnim doświadczeniem, specjalistka od rachunkowości oraz podatku VAT i prawa pracy , a także szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem

Nr 288 / Lipiec 2025 r.

Nr 288 / Lipiec 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej