Odpowiedź: Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają przychody z tytułu otrzymania rzeczy, praw lub świadczeń w naturze, jak również z tytułu otrzymania takich rzeczy, praw lub świadczeń nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie.
Czy nieodpłatne pełnienie swoich funkcji przez członków zarządu fundacji generuje przychód dla fundacji
Pytanie: Jesteśmy fundacją prowadzącą działalność gospodarczą. Obecnie zarząd fundacji pracuje nieodpłatnie. Czy w związku z tym powstaje przychód dla fundacji?
Przepisy ustaw o podatku dochodowym nie definiują przy tym pojęcia „świadczeń nieodpłatnych”. Jak czytamy w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 marca 2007 r. (sygn. III SA/Wa 3457/06), „wobec braku definicji pojęcia świadczenie nieodpłatne w prawie podatkowym należy przyjąć, poprzez odniesienie do prawa cywilnego, że podmiot, który je otrzymuje, osiąga korzyść kosztem innego podmiotu, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do odpłatności lub innego świadczenia wzajemnego”. Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 września 2005 r. (sygn. FSK 2206/04) orzekł, że „przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy”.
Taka właśnie opcja ma według mnie miejsce w przypadku pełnienia przez członków zarządu fundacji swoich funkcji nieodpłatnie, a jednocześnie nie ma przepisu wyłączającego powstawanie w fundacjach przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Uważam w związku z tym, że nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu generuje w fundacji podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychody.
art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.)