Przy tworzeniu nowych przepisów będą analizowane rozwiązania stosowane w innych państwach, a także wyniki badań CIOP-PIB. W krajach członkowskich niektórzy ustawodawcy zdecydowali się na wprowadzenie maksymalnej temperatury w pomieszczeniach, (np. 28°C na Słowenii), a w innych temperatura jest zależna od wykonywanej pracy. W wielu krajach po przekroczeniu pewnej temperatury pracownik ma prawo do płatnej przerwy od pracy albo odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu. Inną możliwością jest taka zmiana organizacji pracy, żeby w czasie największego upału pracownicy mieli przerwę.
Nowe przepisy mają lepiej chronić pracowników przed upałami
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamierza wprowadzić nowe przepisy określające obowiązki pracodawców w zakresie ochrony pracowników przed wysokimi temperaturami w miejscu pracy. Dowiedz się więcej na ten temat.
Dowiesz się:
- Jakie są obowiązki pracodawcy pod kątem ochrony pracowników przed upałami w świetle aktualnie obowiązujących regulacji
- Na czym mają polegać zmiany przepisów w tym zakresie, które chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pracodawca powinien zapewnić pracownikom nieodpłatnie napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28⁰C, a na otwartej przestrzeni 25⁰C. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych oraz odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy. Okna i świetliki powinny być wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. w rolety lub żaluzje.
- Należy zapewnić sprawność i czystość urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
- Klimatyzacja i wentylacja nie mogą powodować przeciągów ani wyziębień pomieszczeń pracy.
- Strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.
- Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku w miejscu zacienionym i zadaszonym.
- Pracodawcy mogą wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom odpoczynek i regenerację sił.
- Pracodawca może zadecydować o skróceniu czasu pracy podczas trwających upałów (skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia).
Pracodawca, dokonując oceny ryzyka zawodowego związanego z pracą wykonywaną na zewnątrz, powinien uwzględnić narażenie pracownika na promieniowanie słoneczne i zapewnić mu odpowiednie środki profilaktyczne, np. ochronę głowy, odzież ochronną, przez którą przenika mniej promieni słonecznych, oraz krem z filtrem zabezpieczający przed promieniowaniem UV.
Źródło:
www.pip.gov.pl
Zobacz także