Nowe narzędzie pomocy finansowej wprowadzono dzięki specustawie powodziowej. Ma ono umożliwić odbudowę i kontynuację działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi.
Dotknęły Cię skutki powodzi? Nie zwlekaj z wnioskami o rządową pomoc
16.000 złotych na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75% średniomiesięcznego przychodu osiągniętego rok wcześnie. Taką pomoc otrzymają przedsiębiorcy dotknięci skutkami powodzi. Minister Rozwoju i Technologii zwrócił się do poszkodowanych firm, aby jak najszybciej zgłaszały się po wsparcie finansowe do ZUS.
Dowiesz się:
- Jakie informacje trzeba przekazać do ZUS, aby firma poszkodowana w powodzi otrzymała wsparcie finansowe
- W jakiej wysokości przysługuje ono przedsiębiorcom
O pomoc mogą się ubiegać przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi, bez względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej. Do wyboru mają dwie możliwości wyliczenia wsparcia finansowego. Pierwszy sposób, to liczba osób ubezpieczonych w firmie razy kwota 16.000 zł. Drugi sposób, to 75%. średniomiesięcznego przychodu za ubiegły rok. Wybór należy do przedsiębiorcy.
Jak i gdzie złożyć wniosek o pomoc finansową
Na początek, jeśli przedsiębiorca nie dysponuje oceną rzeczoznawcy, wystarczy że złoży do ZUS oświadczenie o poniesionych w wyniku powodzi stratach. Natomiast do wniosku należy dołączyć informacje lub oświadczenia dotyczące m.in.:
- preferowanego sposobu wyliczenia wysokości świadczenia interwencyjnego,
- wysokości średniomiesięcznego przychodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 roku,
- ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych (umowa zawarta przed wystąpieniem powodzi),
- wysokości wnioskowanej kwoty,
- faktycznego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej,
- numeru rachunku bankowego.
Wsparcie finansowe będzie wypłacane do wysokości materialnej szkody poniesionej w wyniku powodzi. Weryfikację będzie w tym zakresie prowadził ZUS.
Przedsiębiorca, który otrzyma pomoc finansową, będzie zobowiązany do jej prowadzenia, przez 6 miesięcy od dnia otrzymania wsparcia.
Minister Rozwoju i Technologii o pomocy dla firm
Minister Rozwoju i Technologii zwrócił się do wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców, którzy czekają na pomoc, aby zgłaszali się do ZUS. Tam drogą elektroniczną lub osobiście można złożyć oświadczenie i wniosek o udzielenie pomocy. W ZUS będzie można od razu wyliczyć kwotę pomocy.
Źródło:
www.gov.pl