Wynagrodzenie za terminowe odprowadzanie podatku przez płatników PIT

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 27 lipca 2022
  Wynagrodzenie za terminowe odprowadzanie podatku przez płatników PIT

Od 1 lipca br. obowiązuje rozporządzenie modyfikujące zasady wynagradzania płatników podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu terminowego odprowadzania podatków na rzecz budżetu państwa.

Płatnikom i inkasentom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Przy czym, zwrotowi bez wezwania organu podatkowego podlega wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości większej od należnej, które traktuje się jako zaległość podatkową. Organ podatkowy wydaje wówczas decyzję, w której określa wysokość zaległości podatkowej.

Z nowego rozporządzenia wynika zaś, że wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa w przypadku płatnika wynosi 0,3% kwoty tych podatków pobranych przez płatnika. Wynagrodzenie to potrąca się z kwoty podatków pobranych przez płatnika.

Przy czym, wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego przez płatnika w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. od dochodu podlegającego opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej wynosi 0,6% kwoty tego podatku pobranego przez płatnika.

Organizacje pozarządowe są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ wypłacają wynagrodzenia oraz dokonują innych świadczeń zatrudnionym pracownikom oraz współpracownikom, czyli zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła, praktykantom absolwenckim czy stażystom. W związku z tym przysługuje im wynagrodzenie za terminowe odprowadzanie podatku dochodowego od tych wynagrodzeń w wysokości 0,3% oraz 0,6% za okres od lipca do końca grudnia br.

Przedtem, płatnikom przysługiwało wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa, wynoszące 0,3% kwoty pobranych przez nich podatków, bez możliwości ich podwyższenia.

Przypomnijmy, że chodzi tu o podatki „państwowe” potrącane przez płatników, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie dotyczy to więc podatków lokalnych. Jednak rada gminy, rada powiatu oraz sejmik województwa może ustalać wynagrodzenie dla płatników lub inkasentów z tytułu poboru podatków stanowiących dochody, odpowiednio, budżetu gminy, powiatu lub województwa.

Podstawa prawna: 

- art. 28, art. 52a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

- rozporządzenie Ministra Finansów z 28 czerwca 2022 r. w sprawie wynagrodzenia płatnika i inkasenta z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 1377).

Autor: Sławomir Liżewski prawnik, doradca organizacji pozarządowych
Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Prawnik, specjalista w zakresie podatków i prawa gospodarczego
Słowa kluczowe:
płatnik PIT

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275
Dostępny w wersji elektronicznej