Prowadzona przez organizacje pozarządowe, działająca na terenie całego kraju, Sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym, oferuje wszystkim pokrzywdzonym napaścią Rosji na Ukrainę bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną oraz materialną.
Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie. Samorządy i NGO wspiera Fundusz Sprawiedliwości
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jako dysponent Funduszu Sprawiedliwości zdecydował o przekazaniu środków finansowych stowarzyszeniom i fundacjom oraz samorządom pomagającym ofiarom rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Ze środków Funduszu Sprawiedliwości na terenie województwa wielkopolskiego zapewniono tymczasowe zakwaterowanie dla 80 osób, głównie dla matek z dziećmi. W województwie podkarpackim zorganizowano tymczasowe zakwaterowanie i wyżywienie dla 89 osób, w tym dla 59 dzieci. Pomocą objęto m.in. podopiecznych ewakuowanego domu dziecka z Ukrainy. Przygotowywane jest wsparcie dla kolejnej grupy.
W województwie lubelskim w najbliższych dniach planem pomocy zostanie objętych jest 50 uchodźców. Wsparcie dla uciekających przed rosyjską agresją jest przygotowywane również na terenie województwa małopolskiego i podlaskiego.
W pomoc zaangażowały się nie tylko organizacje działające na terenach położonych przy granicy z Ukrainą. Aby jak najszybciej reagować, stowarzyszenie i fundacje, które kierują ośrodkami pomocy, są w stałym kontakcie z lokalnymi władzami samorządowymi.
Wykaz placówek, gdzie uchodźcy mogą otrzymać pomoc znajduje się na stronie: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Źródło: www.gov.pl