Od 1 lipca fikus będzie miał łatwiejszy dostęp do kont bankowych podatników

Dodano: 4 marca 2022
rodzina świnek skarbonek idzie do Banku

Od 1 lipca 2022 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące sprawdzania przez fiskusa kont bankowych podatników. W świetle nowych regulacji uprawnienia fiskusa w tym zakresie ulegną znacznemu zwiększeniu.

Od 1 lipca 2022 r., w związku ze zmianami w przepisach wprowadzonych w ramach podatkowego Polskiego Ładu, nie tylko Szef KAS i naczelnicy urzędów celno-skarbowych, ale również naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli żądać od banków informacji o rachunkach bankowych podatników. Co istotne, z żądaniem takim organ podatkowy będzie mógł wystąpić do banku już w ramach prowadzonych względem podatnika czynności sprawdzających, a nie dopiero po uzyskaniu przez niego statusu podejrzanego (tj. po postawieniu mu zarzutów). 

Do obaw wyrażanych w tym zakresie przez podatników oraz ekspertów odniosło się Ministerstwo Finansów. W wydanym na tę okoliczność komunikacie z 22 lutego 2022 r. resort finansów podkreślił, że dostęp do informacji bankowych w tym trybie jest możliwy tylko w przypadku podejrzenia przestępstwa. Ponadto MF wyjaśniło w nim, że zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie, które wchodzą w życie 1 lipca 2022 r., ujednolicają uprawnienia KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych w przypadku gdy organy KAS prowadzą wobec podatnika postępowanie przygotowawcze. Organy KAS prowadzą takie postępowanie jedynie w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego i, co ważne, po formalnym wszczęciu postępowania przygotowawczego. Ponadto zmieniany przepis art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzewanej o popełnienie tych czynów.

Według Ministerstwa Finansów podatnicy nie muszą się zatem obawiać wprowadzanej zmiany przepisów. Przy udzielaniu informacji banki ściśle przestrzegają tajemnicy bankowej, stosując przepisy ustawy Prawo bankowe. Dane przekazane przez banki są chronione tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ustawy Ordynacja podatkowa.

Podstawa prawna: 

art. 20 ustawy z 29 października .2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105).

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275

PAŹDZIERNIK 2024 Nr 275
Dostępny w wersji elektronicznej