KSR nr 15 został przyjęty wydaną w tej sprawie uchwałą nr 9/2022 Komitetu Standardów Rachunkowości z 7 czerwca 2022 r. Jak wynika z treści tej uchwały, jego celem jest określenie zasad rachunkowości stosowanych w odniesieniu do ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawnień dotyczących przychodów ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów oraz niektórych związanych z przychodami kosztów doprowadzenia do zawarcia i realizacji umowy sprzedaży – zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz postanowieniami innych KSR.
KSR nr 15. Warto pamiętać o nowych przepisach
Nowy Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2023 r.
Nowe regulacje objaśniają to, w jakim momencie i jakiej kwocie należy ujmować przychody w księgach rachunkowych, a także w jaki sposób ujawniać o nich informacje w sprawozdaniu finansowym. Jak wyjaśnia MF, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości.
Standard, o którym mowa, wszedł w życie 29 lipca 2022 r. (tj. z dniem jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów) i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2023 r. Przy czym jednostki uzyskały możliwość jego wcześniejszego zastosowania.
-
komunikat Ministra Finansów z 20 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” (Dz. Urz. Min. Fin. z 2022 r. poz. 81).