W wakacje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Celem jest zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi.
Opublikowano obwieszczenie ministra finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2025.
Inspiracji do tego artykułu dostarczyły powtarzające się pytania o to, czy sygnalistę… trzeba zatrudnić na etacie. Wyjaśnijmy - sygnalista to nie to samo, co np. inspektor ochrony danych osobowych. Nie chodzi również o żaden nowy rodzaj stanowiska pracy. Sygnalista to osoba, która zgłasza w danym podmiocie, że zauważyła w nim naruszenie prawa. Takiego zgłoszenia może dokonać niemal każdy, z kim współpracujemy. Nie mylmy też sygnalisty z osobą, zespołem czy komisją powołaną w naszej organizacji do rozpatrywania takich zgłoszeń.
Sprawdzisz, kto na podstawie nowych przepisów może być uważany za sygnaliste i od kogo masz jako pracodawca obowiązek odebrać zgłoszenie o naruszeniu prawa.
Zobacz także
Wdrożenie wewnętrznej procedury zgłoszeń sygnalistów cz. II Z jakimi problemami możesz się mierzyć przy określaniu procedury >
Wdrożenie wewnętrznej procedury zgłoszeń sygnalistów cz. I. Podstawowe zagadnienia>
W tym roku zmieniły się zasady ustanawiania przez sąd kuratora dla osoby niepełnosprawnej. Nadal wiele wątków w tej procedurze wzbudza wątpliwości. Kuratorem może zostać np. członek organizacji pozarządowej, która zajmuje się osobami z niepełnosprawnością. Taka organizacja jest też uprawniona, aby wnioskować do sądu o wyznaczenie kuratora.
Poznasz zasady na których ustanawiany jest kurator na wiosek NGO
Sprawdzisz zakres działań kuratora
Preferencje podatkowe. Wspierając Ukraińców, można z nich korzystać do końca 2024 roku >
Wsparcie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku. Jak skorzystać? >
Resort finansów przygotował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, który dostosowuje przepisy do KSeF. Projekt przewiduje trzy zmiany w treści niektórych szczególnych rodzajów faktur, z których dwie związane są z wprowadzanym obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.