W 2024 roku podstawę do wyliczenia odpisu stanowi wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2023 r., czyli kwota 6.445,71 zł.
Zobacz także
Zobacz także:
Pracodawcy, którzy założyli ZFŚS (zakładowy fundusz świadczeń socjalnych), mają obowiązek dokonywać corocznych odpisów na ZFŚS w celu zasilenia konta działalności socjalnej. Odpisy są obowiązkowe, natomiast dobrowolnie można naliczać zwiększenia, np. na podopiecznych funduszu, którzy są emerytami lub rencistami, a kiedyś pracowali w danym zakładzie. W celu obliczenia rocznego odpisu oraz zwiększeń możesz skorzystać z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator odpisu na ZFŚS.
Korekta odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to jeden z podstawnych obowiązków pracodawcy, który prowadzi ZFŚS. W 2023 r. dokonanie korekty odpisu na ZFŚS jest bardziej skomplikowane niż w latach poprzednich. Wynika to z faktu, że do końca 2022 roku podstawę odpisu stanowiła jedna kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, a nie dwie różne kwoty dotyczące I i II półrocza.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, który m.in. przewiduje wyższe odpisy na fundusz socjalny.
Pytanie: Czy dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do 18. roku z ZFŚS dotyczą wypoczynku i krajowego i zagranicznego? Obecnie mamy zapis w regulaminie ZFŚS, że dopłaty te dotyczą tylko wypoczynku krajowego, jednak coraz więcej dzieci wyjeżdża na obozy zagraniczne, więc chcielibyśmy zmienić ten zapis.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.