Pytanie: Ratownik wodny wykonuje usługę nauki pływania na podstawie umowy zlecenia za niewielką kwotę 200 zł miesięcznie. Proszę o informację, jaki podatek PIT i składki ZUS powinien zapłacić zleceniodawca od tej kwoty. Ratownik jest zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy za kwotę większą niż minimalne wynagrodzenie u innego pracodawcy. Czy składka zdrowotna od zlecenia podlega ograniczeniu do wysokości podatku na mocy art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej?
Pytanie: Zamierzamy zawierać umowy zlecenia ze studentami na dorywcze prace związane z wykładaniem towarów handlowych. Nie jesteśmyw stanie określić z wyprzedzeniem, w jakie dni pomoc ta będzie potrzebna. Jak zawrzeć taką umowę? Czy umowa zlecenia może być zawarta na czas określony, np. na rok? Czy w następnym roku mogę zawrzeć z tą osobą kolejną umowę zlecenia, bez przerwy? Czy jest limit takich umów? A może lepiej od razu zawrzeć jedną długą umowę na 3 lata – na czas studiów? Praca będzie odbywała się 3–4 razy w miesiącu. Wynagrodzenie będzie zgodne z obowiązującą stawką godzinową. Czy jest jakiś wymagany okres, w którym należy się rozliczać, czy tak jak w umowach o pracę co miesiąc? Czy zleceniobiorca ma wystawiać rachunek po każdym przychodzie, czy w okresach miesięcznych? Co z miesiącami, w których nie będzie świadczenia usług rozładunku, nie będzie płatności? Czy mają powstawać zerowe dokumenty?
Przy ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń z umów zlecenia należy – podobnie jak w przypadku wynagrodzeń – uwzględnić, że zleceniobiorca objęty ulgą „zerowy PIT” nie powinien mieć odejmowanego podatku, bo go nie płaci, oraz zleceniobiorca, który przystąpił do PPK, powinien mieć odjęte składki odprowadzane na PPK od jego wynagrodzenia oraz podatek od tej części składki na PPK, która stanowi jego przychód podatkowy, ponieważ finansuje ją zleceniodawca (dotyczy zarówno składek obowiązkowych, jak też dobrowolnych).
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.