Pytanie: Nasz pracownik osiągnął wiek emerytalny. W związku z tym rozwiązujemy z nim stosunek pracy na mocy porozumienia stron 26 marca 2025 r. Pracownik pracuje u nas 6 lat. Jesteśmy firmą, która zatrudnia do 20 pracowników. Czy musimy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia? Czy jeżeli wynagrodzenia wypłacamy do 10. dnia miesiąca, to wynagrodzenie wraz z odprawą powinniśmy wypłacić w ostatnim dniu zatrudnienia, czy do 10. dnia miesiąca? Czy pracownik może skorzystać z ulgi dla seniora w stosunku do odprawy emerytalnej, skoro nie otrzyma jeszcze emerytury? Jak rozliczyć odprawę z urzędem skarbowym i ZUS?
Zobacz także
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT.
Katalog wydatków wymienionych w tym przepisie jest katalogiem zamkniętym. Co oznacza, że odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione.
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać podatnicy rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa) oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast z ulgi nie skorzystają podatnicy opłacający podatek liniowy. Ulgę rehabilitacyjną wykazujemy w zeznaniu PIT-36 albo PIT-28, składając dodatkowo załącznik PIT/O. Sprawdź, jakie wydatki można bezpiecznie odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Poznaj najnowsze interpretacje podatkowe dotyczące ulgi rehabilitacyjnej.
© Wydawnictwo Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.